Mając już precyzyjnie przygotowany plan działania, wiedząc jak dokładnie portal ma wyglądać oraz znając wszelkie narzędzia jakie powinniśmy wykorzystać, warto sporządzić makietę, która niejako unaoczni nam zarys naszego tworu. Jeżeli chcemy, aby nasz projekt był wykonany profesjonalnie, stworzenie makiety staje się nawet obowiązkowe. Co więcej, można wymienić sporo zalet takiego rozwiązania.

Ciężko jest zamknąć w jakichkolwiek sztywnych ramach to, czym jest tworzenie serwisów internetowych. Jest to na tyle rozbudowany, złożony, a zarazem elastyczny proces, który każdy może rozumieć i wykonywać na swój sposób. Istnieją jednak pewne, podstawowe zasady oraz elementy, których nie można pominąć, ani nie wziąć pod uwagę, gdyż w dalszej perspektywie, może to wpłynąć na jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Jednym z ważniejszych etapów tworzenia, będzie z pewnością przygotowanie makiety, która z reguły ma za zadanie zbudować wstępny obraz całej strony internetowej.

Tworzenie makiety

Do całego żmudnego procesu projektowania serwisów internetowych, należy włączyć też jeden, wręcz niezbędny etap, który nazywa się makietą. Podobnie, jak podczas tworzenia makiet budynków, jest to niezwykle uproszczona i bardzo robocza wersja naszej strony internetowej. Coś w rodzaju jej szkicu.

Jeszcze zanim zajmiemy się projektowaniem grafiki, bądź też podejmiemy się jakiegokolwiek programowania, warto zająć się wstępnym rozrysowaniem wszelkich zakładek i dokładnie zastanowić się nad ich zawartością.

Aby tego dokonać, pomocna może się okazać najzwyklejsza kartka papieru, na której to rysując prostokąty, zaznaczymy rozmieszczenie tekstu, zdjęć, formularzy, nagłówków i wszelkich innym elementów, które z założenia mają pojawić się na portalu. Makieta będzie szczególnie przydatna, kiedy prace nad serwisem odbywają się w większym zespole. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie nam konfrontować ze sobą pomysły, a także prowadzić swojego rodzaju weryfikację z potencjalnymi użytkownikami portalu internetowego.

W momencie, kiedy planujemy chociażby umieścić jakiś przycisk z lewej strony formularza, dla nas może wydawać się to bardzo naturalne i dość intuicyjne. Natomiast, w wypadku gdy to rozrysujemy i ukażemy dalej w wersji wstępnego prototypu, nasi odbiorcy mogą jednoznacznie stwierdzić, że ten element powinien znajdować się w zdecydowanie innym miejscu.

Jakie zalety ma makieta?

Wykonując makietę, uda się nam jeszcze na wczesnym etapie oraz bez sporej straty czasu wyłapać wszelkie błędy w myśleniu. To także szansa, aby weryfikować pomysły – testując, które z przedstawionych, mogą być najlepiej odebrane przez użytkowników.

Mimo, że może wydawać się to dodatkową pracą i stratą czasu, jednak dobrze przygotowana makieta potrafi sporo tego czasu zaoszczędzić w dalszych etapach projektowania. O ile podczas graficznych prac, niektóre elementy można dość łatwo modyfikować, o tyle kiedy dochodzi już do programowania, pewne zmiany mogą pochłaniać dużo pracy, bądź okażą się wręcz niemożliwe.

Kolejną, niezwykle istotną zaletą makiet jest to, że pozwala na oddzielenie wizualnej warstwy, od tej koncepcyjnej. Kiedy jesteśmy na etapie rozmyślania o strukturze, w ogóle nie zastanawiamy się przecież nad takimi elementami jak kolorystyka, kształty, zdjęcia, czy też ikony. W związku z tym, możemy z pełną swobodą skupić się na tych rzeczach, które na dany moment są najważniejsze dla dobra całego projektu.

Tworzenie serwisów internetowych – projektowanie makiety oraz jakie są jej plusy