![Moc silnika hydraulicznego – od czego zależy?](/images/art/7_67f92bf0-5901-475e-984b-75a20b2e4fe0.webp)
Silniki hydrauliczne mają różną moc. Zależy ona od kilku podstawowych aspektów, w tym m.in. przepływu cieczy i ciśnienia roboczego w układzie. Odpowiedni dobór mocy silnika ma duży wpływ na to, jak działa układ oraz czy spełnia swoje zadanie. W tym artykule zebrano najważniejsze informacje na ten temat oraz wskazano na kluczowe czynniki wpływające na rzeczywistą moc silnika hydraulicznego.
Zastosowanie silników hydraulicznych
Silniki hydrauliczne mają proste zadanie. Jest nim zamiana zgromadzonej energii kinetycznej cieczy w energię mechaniczną wykorzystywaną do pracy maszyn i różnego rodzaju urządzeń. Tego typu układ stosuje się m.in. w wielu maszynach rolniczych, przemysłowych czy budowlanych. To tylko kilka przykładów. Przy wyborze tego podzespołu warto sprawdzić jego podstawowe parametry techniczne i właściwości, w tym moc silnika. Z dalszej części artykułu dowiesz się, co wpływa na jego rzeczywistą moc.
Co wpływa na moc silnika hydraulicznego?
Wybierając silniki hydrauliczne gerotorowe, silniki hydrauliczne tłokowe czy też inne rodzaje silników hydraulicznych, koniecznie weź pod uwagę ich moc. Ta zależy od kilku aspektów. Poniżej opisano je w kilku zdaniach.
Przepływ cieczy
Jedną z podstawowych kwestii jest przepływ cieczy przez układ. Im wyższy przepływ oleju hydraulicznego, tym więcej energii dociera do silnika w danej jednostce czasu, co przekłada się na wzrost prędkości obrotowej silnika i jego mocy. Natężenie przepływu cieczy roboczej zależy przede wszystkim od wydajności pompy hydraulicznej oraz zastosowanych węży hydraulicznych.
Ciśnienie robocze w układzie
Pod uwagę bierze się też ciśnienie robocze. Od różnicy pomiędzy ciśnieniem przy wlocie i wylocie silnika zależy siła, jaką ten podzespół jest w stanie wygenerować. Prosta zależność polega na tym, że wyższe ciśnienie przekłada się na wyższą moc.
Sprawność silnika
Ten wskaźnik określa, ile energii kinetycznej jest zamieniane na energię mechaniczną. Wpływ na pogorszenie sprawności układu mogą mieć ewentualne usterki silnika, zjawisko tarcia, wycieki oraz straty ciepła. Im wyższa sprawność, tym lepiej.
Objętość robocza silnika
Każdy silnik hydrauliczny ma swoją objętość. Wskazuje ona na to, ile cieczy roboczej musi przepłynąć przez układ, aby wał silnika wykonał pełny obrót. Większa objętość układu wpływa na wzrost momentu obrotowego oraz na wyższą moc silnika hydraulicznego przy zachowaniu takiego samego ciśnienia.
Co jeszcze może mieć wpływ na moc silnika hydraulicznego?
Powyżej wskazano na kluczowe parametry. Biorąc je pod uwagę, można zastosować następujący wzór do obliczeń: P=Q⋅ΔP⋅η, gdzie:
- P - moc silnika (W, kW);
- Q - przepływ cieczy hydraulicznej (m³/s lub l/min);
- ΔP - różnica ciśnienie w silniku (Pa, bar);
- η - sprawność silnika (wartość od 0 do 1).
Dzięki niemu można w dużym przybliżeniu określić moc danego silnika hydraulicznego. Wpływ na nią mają jeszcze takie aspekty jak m.in.: temperatura cieczy roboczej, lepkość i stan cieczy, sprawność innych elementów układu. Każdy detal warto wziąć pod uwagę. Masz problemy z obliczeniem mocy silnika? W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą branżowym.