Lubelszczyzna jednoznacznie kojarzy się nam z Lublinem - dużym miastem wojewódzkim, ośrodkiem akademickim, liderującym w regionie w zasadzie pod każdym możliwym względem. Lubelskie ma jednak do zaoferowania znacznie więcej interesującym miejsc, które powoli wychodzą z cienia Lublina i w których warto inwestować na rynku nieruchomości. Jakie to miasta? Przyjrzyjmy się!
Zamość
Co prawda pod względem powierzchni Zamość zajmuje dopiero dziesiąte miejsce w regionie, ale pod względem liczby ludności drugie - tuż po Lublinie. Co wpływa na tak dużą popularność tego miasta? Zamość to prawdziwa perła architektoniczna, która przyciąga do regionu turystów z całego świata, którzy napędzają miejscowy rynek nieruchomości. Z danych wynika, że w mieście powstaje coraz więcej nowych inwestycji, więc jeśli szukamy nowego mieszkania w lubelskim, to z pewnością jest to miejsce dla nas. Dodatkowo w Zamościu stale wzrasta liczba podmiotów gospodarczych, a co za tym idzie - miejsc pracy, co w przyszłości będzie skutkować coraz niższą stopą bezrobocia.
Chełm
Chełm to miasto z pogranicza przynajmniej trzech kultur - polskiej, ruskiej i żydowskiej, które do tej pory jest chętnie odwiedzane przez turystów. Charakterystyczna jest dla niego niska zabudowa, poza budynkiem szpitala, maksymalnie czteropiętrowa, która nadaje mu historycznego, małomiasteczkowego sznytu. Nowe inwestycje deweloperskie również nie wyłamują się z tej reguły i doskonale wpasowują się w otoczenie. Mieszkańcy cenią sobie także to, że Chełm jest jednym z najcichszych miast w Polsce i dodatkowo może pochwalić się bardzo dobrą jakością powietrza.
Biała Podlaska
Biała Podlaska to drugie pod względem powierzchni miasto w województwie lubelskim i ważny węzeł komunikacyjny, przez który przebiega jedna droga krajowa, dwie wojewódzkie i jedna droga kolejowa, a planowana jest także budowa odcinka autostrady A2. Miasto posiada własną, przystępną cenową miejską komunikację autobusową, która umożliwia nie tylko sprawne poruszanie się po mieście, ale i dojazd do Lublina, Chełma i innych ważnych miejscowości w regionie. Biała Podlaska to także miasto uniwersyteckie posiadające cztery szkoły wyższe przyciągające tu studentów. Na rynku pracy przodują firmy z branży budowlanej, turystycznej i gastronomicznej, a stopa bezrobocia spada z roku na rok.
Puławy
Niewielkie Puławy to zarówno ważny ośrodek przemysłowo-naukowy (m.in. farmaceutyczny, chemiczny, i budowlany), jak i historyczno-kulturalny, który jednoznacznie kojarzy się z pięknymi parkami i bezcennymi zabytkami polskiej kultury. A wszystko to przyciąga do miasta inwestorów i deweloperów.
Godne uwagi są także mniejsze lubelskie miasta takie jak Świdnik, Kraśnik, Łuków, Biłgoraj czy Lubartów. Ich ogromną zaletą jest mniejsze zagęszczenie ludności, bliskość natury (w tym rezerwatów i parków krajobrazowych) oraz duży, wciąż jeszcze nieodkryty przez turystów i inwestorów potencjał, którym warto się zawczasu zainteresować.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl