W obecnych czasach znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego, to duży atut i nierzadko spore ułatwienie w wielu aspektach życia. Szkoła, praca, zagraniczny wyjazd – to tylko niektóre miejsca, w których angielski może Ci się przydać. Jak jednak zacząć się go efektywnie i efektownie uczyć?
Po pierwsze – słownictwo
Nie ulega wątpliwości, że poznanie słówek będzie podstawą i pierwszym krokiem w drodze do perfekcyjnego angielskiego. Trudno byłoby budować zdania, rozmawiać czy pisać, nie znając słów. W zależności od tego, jaki cel sobie postawiłeś, możesz skupić się na określonej tematyce. Może będą to terminy związane z branżą IT, turystyką lub inną dziedziną, w której się specjalizujesz?
Jest jednak w angielskim, tak jak i w każdym innym języku, grupa słów, które warto znać niezależnie od interesującej nas tematyki. Będą to wszelkiego rodzaju zaimki, czasowniki czy zwroty przydatne w miejscach publicznych. Części z tych słów będziesz musiał nauczyć się na pamięć – czasowniki nieregularne czy niektóre rzeczowniki angielskie policzalne i niepoliczalne będą do nich należały.
Ważne jest również to, by podczas nauki powtarzać sobie słowa, których już wcześniej się nauczyłeś. Dzięki temu wciąż powiększasz swoją bazę, z której później będziesz mógł bezproblemowo korzystać.
Gramatyka także jest ważna
Mało kto lubi uczyć się reguł gramatycznych, które zwyczajnie wydają nam się skomplikowane. Ale nie warto się od razu do gramatyki uprzedzać.
Prawdą jest, że system gramatyczny języka polskiego znacznie różni się od angielskiego. Wydawać by się mogło, że ten drugi jest trudniejszy – angielski ma aż 12 czasów, podczas gdy polski jedynie 3. Niech to jednak Cię nie zmyli i nie zniechęci – po angielsku nie odmienia się rzeczowników, a czasowniki lekko modyfikuje się w określonych sytuacjach, co już jest sporym ułatwieniem.
Warto poświęcić gramatyce odpowiednio dużo czasu, skrupulatnie zapoznać się z konstrukcją zdań w poszczególnych czasach, a także dobrze zapamiętać okoliczności, w których się ich używa. Gdy uda Ci się je opanować, będziesz wiedział, jak intuicyjnie wykorzystywać je w praktyce.
Słuchaj, czytaj i mów
Większość z nas uczy się angielskiego, by móc z niego po prostu korzystać. Gdy już uda Ci się przyswoić słownictwo i zasady gramatyczne, o wiele łatwiej będzie Ci przejść do czytania, rozumienia ze słuchu czy samodzielnego mówienia lub pisania. Oczywiście, wszystkie etapy nauki powinny iść równolegle i się wzajemnie uzupełniać. Część umiejętności jednak wymaga wcześniej wypracowanych kompetencji.
Trudnością, którą spotyka się stosunkowo często, jest opór przed mówieniem. Jeśli masz ten problem, spróbuj osłuchać się z tym językiem na co dzień – słuchaj piosenek, oglądaj filmy po angielsku. Możesz także dla pewności posłuchać krótkich lekcji video, jak na przykładzie poniżej:
Otoczenie się angielskim zminimalizuje Twój strach. Dobrym pomysłem jest też próba kontaktu z native speakerem.
Pamiętaj, że wszyscy mamy prawo do błędów. Poznaj słownictwo, zasady tworzenia zdań i spróbuj swoich sił w posługiwaniu się angielskim. Jeśli przyłożysz się do nauki, z pewnością dostrzeżesz jej efekty.