Techniki i pozycje karmienia noworodka

Do korzyści wynikających z karmienia piersią nie trzeba nikogo przekonywać, ponieważ jest to szczególny moment, jaki natura dała dziecku i mamie. Karmiąc piersią zapewniamy dziecku odpowiedni rozwój fizyczny, zwiększamy jego odporność na różnego rodzaju choroby, zmniejszamy wystąpienie otyłości w przyszłości. Karmienie piersią to nie tylko korzyści dla dziecka, ale także dla mamy, która może uniknąć chorób nowotworowych piersi, a także przejść łagodnie okres połogu. Jak odpowiednio karmić noworodka? Podpowiadamy.

Jak karmić noworodka?

Do największych zalet należy więź, jaka powstaje między mamą a dzieckiem w trakcie karmienia. To szczególny moment, którym cieszycie się tylko wy. Dzięki dotykowi skóra do skóry uwalniana jest oksytocyna, która nazywana jest hormonem szczęścia. W pozycjach do karmienia noworodka podstawą jest wygoda mamy i dziecka, a także odpowiednie przystawienie dziecka do piersi, aby przepływ pokarmu nie był zaburzony.

Bez względu na to, jaką pozycję wybierzemy powinniśmy odczuwać komfort. W pozycjach siedzących warto korzystać z wygodnego fotela, czy sofy, w pozycjach siedzących najważniejsze jest dobre podparcie pleców. W pozycjach leżących ważne jest znalezienie takiego ustawienia, które pomoże nam się zrelaksować.

Idealne pozycje do karmienia piersią:

  • Pozycja klasyczna - to pozycja siedząca, karmiąc dziecko Układamy je na ręce tak, aby główka dziecka znajdowała się na zgięciu łokciowym naszej ręki. Resztę ciała obejmujemy ręką tak, aby nasza dłoń przetrzymywała pupę dziecka.
  • Pozycja na wznak - ta pozycja jest polecana kobietom po cesarskim cięciu. W tej pozycji kładziemy się na plecach a dziecko Układamy wzdłuż lub w poprzek naszego brzucha, pupę podtrzymujemy dłonią.
  • Pozycja na boku - to pozycja leżąca, świetnie sprawdza się po porodzie. Dziecko kładziemy na boku brzuszkiem przytulonym do naszego. Główkę podtrzymujemy ramieniem a pupę dziecka druga ręka.
  • Pozycja krzyżowa - to odwrócona pozycja klasyczna, w której dziecko podtrzymujemy ręką przeciwległą. Pozycja polecana jest mamom wcześniaków, które potrzebują pomocy w ssaniu piersi.
  • Spod pachy - dziecko układamy na poduszce przy boku. Ręką przytrzymujemy plecy dziecka, jego nóżki muszą znajdować się pod naszą pachą, a druga dłonią podtrzymujemy główkę.

W trakcie karmienia bacznie obserwujmy to jak noworodek je. Ważne jest, aby jego buzia była szeroko otwarta, dziecko powinno uchwycić brodawkę wraz z otoczką, dzięki temu pierś szczelnie wypełnia buzię. Nosek i broda powinny dotykać piersi, a ucho, ramię i biodro dziecka powinny być ułożone w linii prostej. Zwróćmy także uwagę na miarowość ssania, jeżeli słyszymy regularne połykanie to dziecko prawidłowo zasysa pokarm. Dowiedz się więcej na ten temat, odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.