Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Utrata pracy to bardzo ciężka sytuacja, która może prowadzić do głębokiego przygnębienia i długotrwałej depresji Bardzo często pracownicy nie potrafią się wtedy zmobilizować do poszukiwania pracy i wszelkie oferty pracy wydają im się nieodpowiednie. Jeśli taka sytuacja spotkała i Ciebie, to sprawdź, jak poradzić sobie z utratą pracy!

Jak pracownicy reagują na utratę pracy?

Utrata pracy wiąże się z uczuciem bezsilności i zwątpienia we własne umiejętności. Cały okres związany z tym momentem można podzielić na kilka faz. Pierwsza z nich to szok. Osoba, która właśnie została zwolniona, często nie wierzy w decyzje swojego szefa. Następuje po tym faza zaprzeczenia. Pracownicy odpierają od siebie decyzję przełożonego, nie są w stanie się z nią pogodzić. Jednocześnie nie chcą rozmawiać na ten temat z nikim, udając, jakby nigdy nic się nie stało. W następnej kolejności przychodzi faza złości. Byli pracownicy czują się oszukani i niesprawiedliwie potraktowani. Prowadzi to szybko do uczucia winy i żalu. Osoby w takich momentach często obwiniają się za zaistniałą sytuację, nawet jeżeli do zwolnienia nie doszło z ich winy. Wina i żal sprawiają, że wizja szukania pracy odchodzi w zapomnienie, a smutek i łzy to jedyny sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją. Dopiero po ustaniu tej fazy następuje okres pogodzenia się z sytuacją. Niektórzy potrzebują czasu, aby móc poradzić sobie z utratą pracy.

Jak pogodzić się z utratą pracy?

Po pierwsze, postaraj się poznać przyczyny zwolnienia. Jeżeli do utraty pracy doszło z powodów niezależnych od Ciebie, to musisz szybko zrozumieć, że taki stan rzeczy nie był Twoją winą. Niestety czasami w firmach dochodzi do zmiany przełożonych czy likwidowania stanowisk. Jest to proces całkowicie normalny i często niezależny od pracowników. Jeżeli do zwolnienia doszło z Twojej winy, postaraj się wyciągnąć wnioski. Zanim rozpoczniesz szukanie nowej pracy, zwróć uwagę na swoje błędy, które w konsekwencji doprowadziły do utraty pracy. Takim sposobem będziesz mógł z lepszą energią rozpocząć wykonywanie obowiązków w innym miejscu.

Czy utrata pracy może nieść pozytywne skutki?

Utrata pracy najczęściej kojarzy się z negatywnymi uczuciami, jednak na niektórych może działać mobilizująco. Dzięki spotkaniu z rzeczywistością niektóre osoby ruszają do przodu, zostawiając toksyczne środowisko pracy i rozpoczynając nową drogę życia. Dzięki temu możliwe jest również przebranżowienie się czy znalezienie lepiej płatnej pracy.