Nadużywanie alkoholu i przyszłość społeczeństwa

Nadużywanie alkoholu to poważny problem na całym świecie. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych, społecznych oraz obciążeń finansowych jednostek i społeczeństw. Pierwszym krokiem w leczeniu nadużywania alkoholu jest rozpoznanie go jako problemu. Nadużywanie alkoholu zostało zdefiniowane jako „preferencja alkoholu w stosunku do innych form działania, przyjemności lub satysfakcji”. Jak rodzice i opiekunowie mogą radzić sobie w sytuacji, kiedy mają sygnały, że podopieczny nadużywa alkoholu?

Jak chronić się przed nadużywaniem alkoholu u dzieci?

Alkohol jest niebezpieczny dla dzieci, ale rodzice często nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na ich dzieci. Bardzo trudno jest monitorować lub śledzić, co piją dzieci. Przy niedawnym wzroście nadużywania alkoholu wśród nastolatków trudno jest stwierdzić, jakie substancje są niebezpieczne, a jakie nie. Sprowadza się to do rzeczywistej oceny indywidualnych potrzeb Twojego dziecka i dowiedzenia się, jak reaguje na narkotyki i substancje. Rodzice mogą to zrobić na wiele sposobów, w tym zapytać ich o nawyki związane z piciem, monitorować badania moczu lub chemii krwi po wypiciu, sprawdzać oznaki przedawkowania i zawsze wiedzieć, gdzie się znajdują. Dobrym rozwiązaniem jest alkomat osobisty, który można zakupić w renowowanych sklepach internetowych oferujących dobrej jakości alkomat osobisty od renomowanych producentów. To najszybszy możliwy sposób na przeprowadzenie testu trzeźwości wśród dzieci i młodzieży. Należy jednak pamiętać o tym, że alkomat musi być przynajmniej raz w roku kalibrowany, aby pokazywał prawidłowy wynik stężenia alkoholu we krwi.

Jak nadużywanie alkoholu wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do różnych nieodwracalnych uszkodzeń neurologicznych. Mózg jest najważniejszym organem w ludzkim ciele i ważne jest, aby dzieci były jak najwcześniej chronione przed negatywnymi skutkami alkoholu. Uszkodzenia neurologiczne nie ograniczają się tylko do upośledzonych zdolności poznawczych. Jest to również spowodowane zmianami w układach neuroprzekaźników, co jest ważne dla regulacji impulsów i emocji. Może to prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak zaburzenie opozycyjno-buntownicze lub zaburzenia lękowe w późniejszym życiu. Nadużywanie alkoholu jest coraz większym problemem w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży (w wieku 13-18 lat). Szacuje się, że prawie 20% amerykańskich dzieci spożywa alkohol, co naraża je na ryzyko rozwoju problemów, takich jak alkoholizm lub trudności w uczeniu się.