Podczas projektowania ogrodu należy zwrócić szczególną uwagę na aspekty użytkowe oraz estetyczne. Wszystkie wprowadzone przez nas rozwiązania muszą być przede wszystkim komfortowe dla użytkowników ogrodu. Odpowiednie zagospodarowanie ogrodu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Warto jednak sięgnąć po parę sprawdzonych porad, które sprawią, że wasz ogród będzie ciekawy oraz praktyczny.

Oczko wodne

Wiele osób projektując swój własny ogród rezygnuje z budowy oczka wodnego. Warto jednak pokusić się o taką inwestycję, ponieważ element ten znacznie urozmaica cały ogród. Wielkość oczka wodnego powinna być uzależniona od powierzchni terenu, którym dysponujemy. Zazwyczaj oczka wodne posiadają nieregularne obrysy. W ten sposób możemy odzwierciedlić naturalny charakter zbiornika wodnego. Dzięki niemu możemy w spokoju odpoczywać w otoczeniu przydomowej natury. Oczywiście zdecydowanie się na oczko wodne niesie za sobą również parę wad. Mowa tutaj między innymi o regularnej wymianie wody, uzupełnianie jej podczas susz itd. Zbiornik wodny powinniśmy także odpowiednio zlokalizować uwzględniając bezpieczeństwo dzieci.

Ścieżki

Nieważne jaką powierzchnią dysponujemy przy projektowaniu ogrodu, musimy dobrze przemyśleć lokalizację ścieżek. W głównej mierze to właśnie one przyczyniają się do funkcjonalności ogrodu. Przy planowaniu lokalizacji ścieżek pamiętajmy o korzeniach drzew. Bardzo ważny jest również sam kształt ścieżek. Proste i regularne świetnie sprawdzą się w nowoczesnych ogrodach. Natomiast bardziej naturalne idealnie wpasują się w styl japoński. Na końcu powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj nawierzchni ścieżek. Powinien on być dopasowany do ogólnego stylu ogrodu. Wiele osób najczęściej decyduje się na kostkę brukową kamienną, betonową lub nawierzchnię drewnianą.

Odpowiednie miejsce do zabawy dla dzieci

 Odpowiednie miejsce do zabawy dla dzieci

Jest to kolejna sprawa, na którą musimy zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu w Warszawie i okolicach. Miejsce do zabawy jest szczególnie ważne, jeżeli posiadamy dzieci. Planując rozstawienie piaskownicy czy huśtawki musimy pamiętać o bezpieczeństwie dziecka. Świetnie sprawują się w takiej sytuacji elementy wykonane z drewna, które zadbają o odpowiednie walory wizualne w naszym ogrodzie. Dzięki wydzieleniu strefy do zabawy dla dzieci będziemy mogli uniknąć większych uszkodzeń w częściach reprezentacyjnych ogrodu.

Taras

Ostatnio coraz popularniejsze w ogrodach są tarasy ziemne. Pozwalają one na spotkanie się ze znajomymi na świeżym powietrzu z towarzyszącą naturą. Oczywiście taras może zajmować dużo miejsca. W połączeniu z oczkiem wodnym może zająć większą część naszego ogrodu. Jeśli jednak dysponujemy większą przestrzenią warto się nad tym zastanowić. Niedzielne spotkania z najbliższymi przy takim otoczeniu zdecydowanie będą tego warte. Pamiętajmy o tym, żeby do tarasu zakupić odpowiedni sprzęt ogrodowy, jak na przykład grill czy fotele ogrodowe. Dzięki temu spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie jeszcze przyjemniejsze.

Podsumowując

Odpowiednie zagospodarowanie terenu wcale nie jest takim prostym zadaniem. Ogród powinniśmy projektować już podczas budowy samego domu, dzięki czemu inwestycja ta będzie jeszcze lepiej przemyślana. Pamiętajmy o tym, żeby uwzględnić strefę do zabawy dla dziecka, strefę wypoczynkową oraz strefę użytkową.