Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chełm

Sprawdź jaki możesz kupić domowy bądź zewnętrzny stół do tenisa stołowego

Czy wiesz, że tenis stołowy to najpopularniejszy sport indywidualny na świecie? Gra oferuje wiele na każdym poziomie: od meczów towarzyskich po międzynarodowe zawody. Sport ten jest szczególnie polecany osobom, które muszą dojść do siebie po chorobie lub wypadku. Dyscyplina promuje koordynację ruchową i umiejętności psychomotoryczne. W tym artykule dowiesz się więcej o tenisie stołowym, sprzęcie potrzebnym do rozpoczęcia praktyki, a także przygotujesz się do swoich pierwszych treningów.

Czym w ogóle jest tenis stołowy?

Historia tenisa stołowego sięga końcówki XIX wieku i zapoczątkowana została w Anglii. Pierwsi gracze chcieli odtworzyć grę w celu omówienia strategii. Posłużyły im za to korek do szampana, pudełka po cygarach i zwykły stół w salonie. Dyscyplina ta umożliwiła Anglikom swobodną grę w ponure, deszczowe dni. Na przestrzeni lat sport rozprzestrzenił się na cały świat. Szybko zainteresowały się nim kraje Europy Wschodniej, Azja, Chiny, Węgry oraz Szwecja. W 1988 roku tenis stołowy stał się pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Sport rządzi się swoimi indywidualnymi zasadami, które są proste i przejrzyste. Na stole o specjalnych wymiarach na określonej wysokości mocuje się siatkę, która dzieli go dokładnie na pół. Dodatkowo niezbędna jest także drewniana rakietka wyklejona okładziną, za pomocą której odbija się piłeczkę ściśle wyznaczonej wagi i wielkości. Istnieje gra w debla, czyli dwóch na dwóch oraz jeden na jednego, czyli w singla. Podczas meczu odbywają się 3 lub 4 sety, a w rozgrywkach amatorskich lub szkolnych są to nawet 2 zwycięskie części. Wygrywa ten, kto zdobędzie minimum dwupunktową przewagę nad rywalem, a po każdych przyznanych dwóch punktach zamieniasz się stronami ze swoim przeciwnikiem. Grę rozpoczynasz od podania, a o kolejności rozgrywek zwykle decyduje sędzia. Najważniejszym elementem dyscypliny są odbiór oraz poprawne zagranie, a ich opanowanie pozwoli Ci z łatwością pokonać przeciwnika. Piłkę podrzuca się na około 15 cm i uderza tak, aby odbiła się od Twojej połowy stołu, a następnie przeleciała nad siatką i wylądowała po stronie przeciwnika. Przeciwnik ma za zadanie umiejętnie odbić piłkę z powrotem. Punkty zdobywasz wtedy, gdy Twój rywal popełni błąd. 

Jakich sprzętów sport wymaga?

Podstawowym elementem każdej gry jest stół o specjalnych wymiarach. Istnieją stoły jednoczęściowe i składane, a także nadające się do pomieszczeń albo do gry na świeżym powietrzu.  Powinien być wytrzymały i stabilny, aby zapewnić rozgrywkę na najwyższym poziomie. Jeśli interesuje Cię ten sport to koniecznie sprawdź jaki możesz kupić domowy bądź zewnętrzny stół do tenisa stołowego. Ważnym elementem jest także siatka, którą umieszczasz na środku stołu albo rollnet. Piłka do tenisa stołowego musi być kulista i wydajna. Ma konkretną wagę i rozmiar. Drewniana rakietka pokryta jest wykładziną, która umożliwia graczowi precyzyjne zagrania. Od zastosowanego materiału zależą jej poszczególne parametry. Zadbaj o sprzęt najlepszej jakości i wybieraj spośród różnych właściwości, które dotyczą szybkości, kontroli oraz rotacji piłeczki. Dodatkowo odpowiedni strój i buty będą dopełnieniem, które da Ci komfort i swobodę ruchów podczas wykonywania sportu.

Od czego warto zacząć uprawiając sport amatorsko?

Tenis stołowy to dyscyplina, do której potrzebujesz jedynie sprzętu i towarzyszy. Gra w nią wielu amatorów na terenie całego kraju, a ogólna jego dostępność daje Ci wiele ekscytujących możliwości. Zobacz ofertę szkół i klubów sportowych w Twoim mieście, a z pewnością znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Niezależnie od kondycji możesz uczęszczać na treningi indywidualne, grupowe, a nawet zapisać się na turniej. Możesz do pewnego stopnia nauczyć się grać w tenisa stołowego, ale dzięki fachowym wskazówkom znacznie szybciej zauważysz korzyści płynące z tego sportu. Kup własny stół, a będziesz mieć możliwość organizowania gry z przyjaciółmi o każdej porze. Opanuj zasady i ćwicz regularnie, a szybko zbudujesz kondycję, która da Ci większe możliwości. Tenis stołowy nie wymaga od Ciebie specjalnych zdolności - może w niego grać każdy niezależnie od płci, wieku czy kondycji.

Jakiego sprzętu pół profesjonaliści (i profesjonaliści) używają z asortymentu Decathlon?

Stół do tenisa stołowego

Stół jest jednym z najważniejszych elementów rozgrywki i musi być przede wszystkim stabilny. Doskonale sprawdza się w miejscach o małych przestrzeniach, a po złożeniu z łatwością będziesz mógł go schować. Drewniany blat jest wytrzymały i świetnie nadaje się do serwowania, dzięki czemu możesz grać w debla oraz grę pojedynczą bez przeszkód i na najwyższym poziomie.

Siatka do tenisa stołowego

Siatka to kolejny ważny element bez którego gra się nie odbędzie. Model pasujący do słupków, które nie wychodzą poza obrys stołu jest regulowany, co daje możliwość precyzyjnego ustawienia wysokości oraz naciągnięcia. Jest wyjątkowo odporna na zużycia i będzie Ci służyła przez długie lata. 

Tenis stołowy pozytywnie wpływa na całe Twoje ciało

Tenis stołowy zapewnia doskonały trening sercowo-naczyniowy, a podczas gry możesz spalić nawet 250 kalorii na godzinę. Sport pozwala ćwiczyć całe Twoje ciało i równomiernie obciąża ramiona, nogi, plecy, a także mięśnie brzucha. To wszechstronna dyscyplina znana ze swoich właściwości zdrowotnych. Sprzyja elastyczności, zwiększa koncentrację i precyzję, wzmacnia mięśnie, a także zapewnia równowagę fizyczną i psychiczną. Tenis stołowy jest doskonałym sposobem na rozwinięcie życia towarzyskiego. W przeciwieństwie do wielu innych zajęć sportowych, takich jak jogging, pływanie czy golf, dyscyplina ta wymaga kontaktu z drugą osobą. To także świetna zabawa i odpoczynek od codziennych trosk, który da Ci wiele radości, a przy tym zapewni ogromną satysfakcję!