Koła do przyczep – co warto wiedzieć przed zakupem?

Koła do przyczep mają największy wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy z przyczepą – zarówno przy prowadzeniu auta osobowego, jak i ciężarówki czy ciągnika. Na co zwrócić uwagę przed ich zakupem, by spełniły wszystkie oczekiwania użytkowników?

Koła do przyczepy – jak często zmieniać?

Koła do przyczep zazwyczaj są modelami całorocznymi, nie wymagają więc tak częstych zmian, jak zwykłe koła w samochodzie. Warto jednak pamiętać, że mimo, iż nie należą do głównego pojazdu, również mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy i przy większym zużyciu powinny zostać bezwzględnie wymienione. Zgodnie z narzuconymi normami, należy dokonać zmiany opon, jeśli ich bieżnik jest płytszy, niż 1,6 mm – zaleca się jednak wymianę o wiele szybciej, już przy spadku głębokości poniżej 3 mm. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo, zbyt płytki bieżnik nie zapewni bowiem odpowiedniej przyczepności, szczególnie w trudnych warunkach na jezdni.

Dodatkowo warto pamiętać, że nawet nieużywane opony mają pewien okres przydatności użycia – jeśli są dobrze przechowywane, mogą być wykorzystane do 10 lat od upływu roku produkcji. W późniejszym czasie powinny zostać wymienione. Przy złym przechowywaniu guma może zniszczyć się nawet po dwóch latach, i to bez używania. Warto pamiętać o kołach zapasowych – one również powinny być wymieniane co kilka lat, by w razie potrzeby zapewniły bezpieczną jazdę.

Jak dobrać koła do przyczepy?

Przy wyborze kół do przyczepy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry, jak rozmiar, indeks prędkości oraz nośność. Inne opony sprawdzą się w używanej od czasu do czasu przyczepce do samochodu osobowego, która nie jest narażona na duże obciążenia, a inne w przyczepie firmowej, codziennie wykorzystywanej do przewozu ciężkiego towaru. Z tego względu indeks nośności opon powinien być dobrany pod DMC przyczepy, dzięki czemu można mieć pewność, że wytrzymają one standardowe obciążenie. Należy także zwrócić uwagę na rozmiar felgi, czyli wartość, która jest najczęściej podawana jako ostatnia liczba w nazwie koła – najpopularniejszymi modelami są te o rozmiarach 10, 13 i 14 cali. Ważnym parametrem jest także wysokość i szerokość opony.

Aby dobrze dobrać koła do przyczepy, warto zwrócić się do doświadczonego wulkanizatora, producenta ogumienia lub firmy specjalizującej się w sprzedaży opon – fachowcy doradzą, jakie parametry powinny posiadać opony i felgi, by najlepiej sprawdziły się w danym przypadku, przy konkretnych warunkach pracy i obciążenia pojazdu. W przypadku niestandardowych wymagań, można zdecydować się także na koła na zamówienie – to dobre rozwiązanie przy szukaniu kół do traktorów, kół bliźniaczych czy w innych sytuacjach wymagających indywidualnego podejścia.

Opony wzmacniane do przyczep

Jeśli posiadamy lekką przyczepę, która nie jest obciążana większym ciężarem, niż 750 kg, spokojnie możemy wybrać zwykłe opony lekkie. W razie jednak większego obciążenia, warto wybrać opony wzmacniane, o specjalnej konstrukcji, dzięki której posiadają wyższy indeks nośności. W efekcie zapewniają bezpieczną jazdę nawet w przypadku dużych obciążeń, na jakie są narażone np. przyczepy budowlane. Modele wzmacniane oznaczane są literą C, podawaną w opisie modelu po jego rozmiarze.

Wybierając koła do przyczep rolniczych, budowlanych lub lekkich warto zwrócić się do specjalistów od ogumienia, którzy doradzą najlepszy w danej sytuacji model, dobrany do poszczególnych parametrów jazdy z danym obciążeniem. Pozwoli to zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort jazdy.