Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chełm

Najlepsza kawa ziarnista? – poznaj rankingi!

Kawa, odkąd ja wynaleziono, a stało się to w Etiopii w I tysiącleciu p.n.e., jest jednym z ulubionych napojów na świecie. Pije się ja na każdym kontynencie, a jak pokazują szacunki, na każdego Europejczyka przypadają aż 4 filiżanki kawy dziennie. Wybór kaw jest bardzo duży. Jak znaleźć najlepszą kawę ziarnistą na świecie? Przede wszystkim należy mieć pewną wiedze na temat kawy.

Ranking kawy ziarnistej

Bez wątpienia w rankingach kawy ziarnistej wygrywa Arabica. Ten gatunek kawy jest delikatny, aromatyczny, o łagodnym smaku i niewielkiej ilości kofeiny. Idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju zaparzania. Ziarna kawy Arabica cenione są na całym świecie! Arabica stanowi również największy procent w rynku kawy – aż 60%! Na drugim miejscu znajduje się kawa Robusta, która jest bardziej gorzka w smaku i zawiera większą dawkę kofeiny. Na trzecim miejscu plasuje się Excelsa, jednak jej udział w rynku wynosi tylko 1%. Pozostałe kawy to te, których uprawa jest na mniejsza skalę. Bardzo często ich cena jest bardzo wysoka!

Najlepsza kawa ziarnista – ranking nie zaskakuje

Jaka kawa ziarnista jest najlepsza? Najczęściej wybieranymi kawami typu Arabica są odmiany tej kawy pochodzące z Peru, Indii, Etiopii. Kupując kawę inną niż zawsze po raz pierwszy i nie znając się na odmianach kaw, warto udać się do specjalistycznego sklepu. Dostaniemy tak porady, w jaki sposób wybierać kawę. Dowiemy się również wszystkiego na temat ich aromatów nut smakowych w poszczególnych kawach. Niektóre mogą mieć posmak słodki, czekoladowy lub orzechowy. Smak innych charakteryzuje się goryczką.

Jeżeli masz ochotę na aromatyczną kawę o smaku delikatnym, zawsze szukaj kawy arabica. Jeżeli wolisz intensywne kawy o dużej zawartości kofeiny, decyduj się na robustę – kawę mniej ceniona przez smakoszy, ale znaczenie mocniejszą!

Kawa idealna na prezent

Prawdą jest, że wiele osób pije kawę. Jednak, są tez osoby, które nie napiją się nawet najlepszej kawy ziarnistej na świecie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą jej kupować – kupują i to bardzo często, ponieważ dobra kawa ziarnista idealnie nadaje się na prezent. Znasz kogoś kto przepada za kawą? W takim razie warto przejrzeć ranking kawy ziarnistej lub ranking kawy mielonej (która jest chętniej kupowana przez Polaków) i wybrać najlepsza kawę na prezent/ taki upominek na pewno zrobi wrażenie, ale tez bardzo ucieszy każdego smakosza kawy. Kawa ziarnista to idealny prezent dla rodziców, przyjaciół, pracowników na święta czy kontrahentów. Warto to przemyśleć! Należy także pamiętać o tym, że dając komuś kawę, nie trzeba kupować bardzo dużej ilości. Woreczek 250 g bardzo dobrej kawy w zupełności wystarczy!

A co z tą ceną?

Sprawdziłeś ranking kawy ziarnistej i ranking kawy mielonej, ale obawiasz się, że cena tych kaw w specjalistycznych sklepach będzie zbyt wysoka? Możesz się bardzo zdziwić! Otóż, bardzo często najlepsze kawy ziarniste na świecie nie są bardzo drogie. Ceny naprawdę dobrych kaw, oznaczonych przez specjalistów jako specialty, kosztują już od 100 zł za kilogram. A zatem, kupując woreczek kawy zapłacimy niewiele więcej niż za kawę dostępna w supermarkecie, albo nawet tyle samo!

Picie kawy powinno być jak największą przyjemnością! Dlatego, warto poświęcić kilka chwil na to, aby wybrać najlepsze gatunki kaw. Picie kawy to nie tylko przyzwyczajanie i nie tylko dostarczanie do swojego organizmu kofeiny, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Picie kawy to również, a może nawet przede wszystkim, ogromna przyjemność. Kawa ziarnista powinna być aromatyczna i powinna charakteryzować się ciekawym smakiem. Aby znaleźć swoją ulubioną, warto przetestować kilka rodzajów i kaw.