Samozamykacze to specjalny rodzaj okuć do drzwi, który pozwala na spowolnienie ich zamykania, by nie dopuścić do ich gwałtownego zatrzaskiwania się. Dzięki nim często używane skrzydła nie wymagają ciągłego domykania przez użytkowników, dlatego zazwyczaj są obecne przy wejściach do budynków. Jakie są rodzaje samozamykaczy i jak dobrać odpowiedni model do danych drzwi?

Rodzaje samozamykaczy do drzwi

Samozamykacze należą do funkcjonalnych okuć do drzwi, mających wpływ na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki nim skrzydło zawsze zamyka się powoli, bez konieczności domykania go przez użytkowników. Nie tylko zapobiega to zniszczeniu drzwi lub wybiciu w nich szyby przez częste gwałtowne zatrzaskiwanie, ale także dba o bezpieczeństwo całego budynku – dzięki samozamykaczom zawsze jest pewność, że drzwi pozostaną zamknięte. Ponadto, w niektórych sytuacjach jest to element wymagany również przez prawo, np. w przypadku drzwi przeciwpożarowych, które muszą się samoczynnie zamykać.

Samozamykacze do drzwi i furtek występują w kilku podstawowych wariantach: ramieniowym, szynowym oraz podłogowym. Dobiera się je do drzwi na podstawie dostępnego miejsca oraz budowy skrzydła, a także poszczególnych parametrów, mających wpływ na regulację okucia oraz jego funkcjonalność w danym wnętrzu.

Najczęściej stosowanymi samozamykaczami są modele mechaniczno-hydrauliczne, których działanie opiera się na sprężynie, naprężającej się podczas otwierania drzwi oraz rozprężającej się po ich puszczeniu, dzięki czemu samoczynnie się zamykają. Dodatkowo posiadają one tłumik hydrauliczny, który spowalnia proces zamykania skrzydła.

Najważniejszymi parametrami każdego samozamykacza do drzwi są:

  • szybkość i siła zamykania,
  • szybkość zatrzaskiwania drzwi (czyli ostatniego momentu przed zamknięciem),
  • ograniczenie maksymalnego otwarcia skrzydła,
  • opóźnienie jego zamykania.

Dobór samozamykacza do drzwi – na co zwrócić uwagę?

Samozamykacz sprężynowy powinien być dobrany do konkretnych drzwi i ich parametrów, musi to być także uwarunkowane użytkownikami, którzy będą najczęściej korzystać z danego skrzydła oraz charakterystyką wnętrza, w jakim zostanie zamontowany. Do najważniejszych kwestii należą:

  • szerokość drzwi – do tego parametru dostosowuje się siłę urządzenia,
  • ciężar drzwi – poszczególne modele posiadają limity, jeśli chodzi o masę skrzydła,
  • typ drzwi – czy będzie to skrzydło zewnętrzne, czy wewnętrzne,
  • miejsce, w którym zostanie zamontowany samozamykacz (na skrzydle, na ościeżnicy, w skrzydle lub w podłodze),
  • preferowany sposób pracy i możliwości regulacji danego modelu pod względem jego siły,

Ponadto, samozamykacze do drzwi mogą posiadać także dodatkowe funkcje, znacząco wpływające na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania danego skrzydła drzwiowego. Należy do nich funkcja przeciwwiatrowa, czyli wytłumienie w przypadku gwałtownego otwarcia, stosowane często przy drzwiach zewnętrznych. Stosuje się także blokadę otwarcia, która pozwala na zablokowanie drzwi w danym kącie otwarcia lub zablokowanie ich wychylenia tylko do danego kąta (jeśli np. inaczej skrzydło uderzałoby w ścianę). Ponadto dostępne są urządzenia z funkcją opóźnienia zamykania, dzięki którym łatwo jest wnieść do wnętrza ładunek lub przejechać wózkiem dziecięcym czy inwalidzkim. Niektóre modele posiadają także funkcje specjalne, jak działanie synchroniczne, montowane w drzwiach dwuskrzydłowych, czy sterowanie elektromechaniczne.

Jaki samozamykacz do danych drzwi?

Dobór samozamykacza do konkretnych drzwi pozwala na stworzenie w pełni funkcjonalnego wejścia, które będzie doskonale służyło w danym budynku, zgodnie z oczekiwaniami i wymaganiami użytkowników. W przypadku drzwi wejściowych, konieczne będzie dobranie modelu o wysokim limicie ciężaru skrzydła, zazwyczaj są to bowiem ciężkie drzwi, wyposażone również w zabezpieczenia antywłamaniowe. Dobrze, jeśli posiadają funkcję przeciwwiatrową oraz blokadę otwarcia.

Samozamykacz do drzwi przesuwnych to specjalny rodzaj okucia, który montuje się na prowadnicy do skrzydeł tego typu. Najczęściej są one stosowane w sklepach, jednak dostępne są także mniejsze modele, stosowane np. w szafach.

Samozamykacz do drzwi szklanych jest ważnym elementem stosowanym w praktycznie każdym wejściu, wykonanym ze szkła – zabezpiecza bowiem skrzydło przed gwałtownym uderzeniem lub otwarciem, które mogłoby spowodować zniszczenie jego powierzchni. Często w przypadku tych modeli stosuje się także samozamykacze podłogowe.

Samozamykacze – rodzaje i dobór okucia do drzwi