Chełm: strażacy pokazali, jak ratować życie i reagować na zagrożenia

Chełm: strażacy pokazali, jak ratować życie i reagować na zagrożenia

FOT. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie

Tamowanie masywnego krwotoku, opatrywanie ran i użycie defibrylatora AED - tych umiejętności można było nauczyć się podczas Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej w Chełmie. Strażacy przygotowali także zajęcia dotyczące zagrożeń chemicznych oraz sygnałów alarmowych. Wydarzenie odbyło się 18 lipca na Placu dr. Edwarda Łuczkowskiego.

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie zorganizowali strefę edukacyjną poświęconą pierwszej pomocy. Uczestnicy ćwiczyli reagowanie w sytuacjach, w których liczy się szybkie i prawidłowe działanie.

Strażacy omawiali zasady tamowania masywnych krwotoków, opatrywania ran, postępowania przy amputacjach urazowych oraz udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wyniku oparzeń chemicznych. Pokazywali również, jak prawidłowo korzystać z automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED.

Druga część zajęć dotyczyła zagrożeń chemicznych. Funkcjonariusze przedstawili podstawowe zasady postępowania w takich sytuacjach, wyjaśnili znaczenie sygnałów alarmowych i wskazali, gdzie szukać wiarygodnych komunikatów podczas kryzysu.

Najbardziej praktyczny wymiar miały ćwiczenia z pierwszej pomocy, bo uczestnicy nie poprzestali na samej teorii. Akademia pozwoliła także na bezpośrednią rozmowę z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy instytucji i służb zaangażowanych w realizację programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.

na podstawie: Państwowa Straż Pożarna Chełm.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.