Mamy do wyboru wiele rodzajów młotków przeznaczonych do różnych prac na budowie, w warsztacie lub w gospodarstwie domowym. Najbardziej popularne są klasyczne młotki ślusarskie oraz młotki budowlane. Producenci oferują jednak także bardziej specjalistyczne modele, przeznaczone do wykonywania konkretnych zadań.
Młotki ślusarskie
Młotek ślusarski to najbardziej uniwersalny i popularny młotek. Klasyczny model składa się z odkutego obucha i drewnianego trzonka zamocowanego w oczku obucha. Wiodący producenci oferują także młotki z trzonkiem z tworzywa sztucznego i rękojeścią pokrytą powłoką antypoślizgową. Zaokrąglony, wąski koniec obucha, zwany rąbem, służy do wstępnego wbijania małych gwoździ, natomiast szeroki koniec o przekroju kwadratu przeznaczony jest do wbijania z pełną siłą.
Młotki ślusarskie klasyfikuje się według wagi obucha, zwykle ważą one od 0,2 do 2 kg. W gospodarstwach domowych najlepiej sprawdzają się modele ważące od 0,3 do 0,5 kg. Do drobnych prac wystarcza tani młotek z drewnianym trzonkiem. Aby uniknąć problemów z wysychaniem i luzowaniem się trzonka, można wybrać młotek z rękojeścią z tworzywa sztucznego. Droższe modele sprawdzają się przy intensywnych zastosowaniach profesjonalnych.
Wyjątkowo duży i ciężki młotek ślusarski, zwany młotem przybitnikiem, ma obuch ważący od 3 do 10 kg. Takie narzędzia mają starannie hartowany obuch z wysokiej jakości stali, a długi trzonek umożliwia pracę dwiema rękami. Przybitnik jest idealny do prac rozbiórkowych, wbijania słupów do ogrodzenia lub podpórek do drzew.
Szeroka oferta młotków dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/mlotki-i-narzedzia-mocujace
Młotki budowlane
Młotki budowlane znajdują zastosowanie w budownictwie, szczególnie przy różnego rodzaju pracach montażowych. Podtypy młotków budowlanych różnią się kształtem obucha i szczegółami konstrukcji, co ułatwia wykonywanie specyficznych zadań. Obuch typowego młotka ciesielskiego z jednej strony jest zakończony lekko wypukłą, okrągłą lub kwadratową powierzchnią przeznaczoną do wbijania. Po przeciwległej stronie obucha znajduje się rozdwajający się koniec, składający się z dwóch pazurów. Jeden pazur jest krótszy, a dłuższy, ostro zakończony, zwany dziobem, służy do przyciągania desek. Pomiędzy pazurami znajduje się klinowe wcięcie przeznaczone do wyciągania gwoździ.
Młotki dwuobuchowe
Młotki dwuobuchowe używane są głównie do pobijania w miejscach, gdzie konieczne jest zastosowanie dużej siły. Charakteryzują się ciężkimi obuchami (1–2 kg) o dużej powierzchni do uderzania. Kształt obucha może się nieznacznie zmieniać w zależności od przeznaczenia, jednak oba końce są identycznie ukształtowane. Pobijaki wykorzystywane są głównie do uderzania w stalowe dłuto lub przecinak. Młotki kamieniarskie z lekko sfazowanymi krawędziami obucha stosuje się najczęściej przy brukowaniu, na przykład podczas układania kostki, często używając gumowej nakładki na jeden z końców obucha. Ciosak, którego obuch ma ostre krawędzie, służy do rzeźbienia i może być używany przez kamieniarzy do zgrubnego obłupywania wystających fragmentów naturalnych kamieni.
Młotki drewniane i z miękkimi pobijakami
Pobijaki drewniane są stosowane do obróbki drewna i pracy dłutami płaskimi lub gniazdowymi, aby nie uszkodzić drewnianej rękojeści dłuta. Posiadają drewniany obuch o przekroju okrągłym lub prostokątnym, osadzony na drewnianym trzonku prostopadle lub równolegle. Używane są również do obróbek blacharsko-dekarskich, ponieważ lepiej "ciągną" blachę przy prostowaniu lub formowaniu i nie powodują falowania blachy przy zaginaniu pod kątem 90º na kowadełku lub szynie.
Młotki z miękkimi pobijakami używane są, gdy nie chcemy pozostawić żadnych śladów na powierzchni obrabianego materiału. Najczęściej są to młotki z obuchami z litej gumy, a także młotki z wymiennymi obuchami z tworzyw sztucznych o różnej twardości, które są przydatne przy klepaniu blach.