Jakie są rodzaje łańcuchów w układzie napędowym?

Układy napędowe składają się z kilku kluczowych elementów. Wśród nich znajdują się łańcuchy. Dzięki nim możliwe jest skuteczne przenoszenie energii pomiędzy dwoma elementami układu, np. w maszynach przemysłowych. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej rodzajom łańcuchów stosowanych w tego typu układach, ich charakterystyce oraz znaczeniu dla całego procesu.

Jaką rolę pełni łańcuch w układzie napędowym?

Łańcuchy to nic innego, jak środek przeniesienia napędu. Ze względu na prostotę ich budowy i pracy oraz uniwersalność, stosuje się je w różnych rozwiązaniach technologicznych. Podstawowe zadanie łańcucha polega na przekazywaniu momentu obrotowego oraz napędu pomiędzy minimum dwoma elementami układu mechanicznego. Odpowiednio dobrany łańcuch charakteryzuje się wysoką wytrzymałością eksploatacyjną, dzięki czemu zachowuje swoje podstawowe właściwości na dłużej.

Podstawowe rodzaje łańcuchów w układzie napędowym i ich charakterystyka

Podstawowy podział łańcuchów stosowanych w układach napędowych wyróżnia trzy rodzaje. To łańcuchy: drabinkowe, pierścieniowe i płytkowe. W poszczególnych rodzajach znajdują się dedykowane podtypy, które różnią się budową i potencjałem zastosowania. Poniżej w kilku zdaniach opisano wymienione rodzaje łańcuchów napędowych.

Łańcuchy drabinkowe

Pierwszą z grup są łańcuchy drabinkowe. Wykorzystuje się je zarówno w układach napędowych, jak i w postaci cięgien dźwigniowych. Modele drabinkowe mogą różnić się budową i wówczas wyróżnia się łańcuchy: rolkowe (z zabierakami lub bez), tulejkowe, zębate i sworzniowe. Ponadto wskazane modele mogą być łączone pojedynczo, podwójnie, a nawet wielokrotnie. Szeroki wybór produktów sprawia, że należy posiadać wiedzę i doświadczenie, aby dokonać odpowiedniego doboru elementu do układu. Do najczęściej stosowanych należą łańcuchy rolkowe, które charakteryzują się uniwersalnością i wysoką wytrzymałością eksploatacyjną. Wykorzystywane są m.in. w maszynach przemysłowych, urządzeniach rolniczych czy też w rozwiązaniach logistycznych.

Łańcuchy pierścieniowe

Drugą z kategorii są łańcuchy pierścieniowe, które zwane są też ogniowymi. Charakteryzują się prostą konstrukcją, w której pojedyncze ogniwa łączone są w jedną całość. Prosta budowa przekłada się na ograniczone parametry techniczne tych modeli. W związku z tym są relatywnie rzadko stosowane na co dzień. Łańcuchy tego typu wykorzystuje się przede wszystkim w łączeniu elementów metalowych lub w przekładniach łańcuchowych i wyciągnikach. Korzysta z nich także branża morska, gdzie łańcuchy pomagają w bezpiecznym cumowaniu jednostek pływających.

Łańcuchy płytkowe

Trzecim z rodzajów są łańcuchy płytkowe. Jak sama nazwa wskazuje, powstają z łączonych ze sobą płytek. Modele z tej kategorii stosuje się przede wszystkim w przemyśle stoczniowym i ciężkim. W konstrukcji modeli płytkowych znajdują się dodatkowo sworznie, a cała konstrukcja charakteryzuje się dużą sztywnością. Łańcuchy płytkowe spotyka się m.in. w budowie wózków widłowych i maszyn przeznaczonych do transportowania ciężkich ładunków. Z potencjału tego typu połączenia korzysta także branża jubilerska, ponieważ z łańcuchów płytkowych powstają bransolety do zegarków oraz elementy naszyjników.

Szukasz wysokiej jakości łańcuchów do układu napędowego? Znajdziesz je w ofercie przygotowanej przez Grupę Marat. Obejmuje ona starannie wyselekcjonowane produkty od renomowanych dostawców, a wśród nich znajdują się m.in. łańcuchy z zabierakami. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem oraz do zakupów w sklepie internetowym.