Na czym maluje się farbami akrylowymi? Zastosowanie farb akrylowych

Farby akrylowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie, znają je zarówno artyści, fachowcy zajmujący się remontami, jak i dzieci, które lubią dać upust swojej kreatywności poprzez malowanie. Jest kilka rodzajów farb tego typu, a warto wiedzieć, że te wykorzystywane w budownictwie pojawiły się na rynku już w latach 50. XX wieku. Początkowo dostępne były w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a później dotarły do Europy. Jakie jest obecnie zastosowanie farb akrylowych? Jak możemy wykorzystać je w domu?

  • Zastosowanie farb akrylowych
  • Farby akrylowe w malarstwie
  • Farby akrylowe wykorzystywane w budownictwie

Zastosowanie farb akrylowych

Jak już ujawniliśmy we wstępie, farby akrylowe są często wykorzystywane w budownictwie i choć posiadają liczne zalety, to nie stanowią jedynej możliwości. Często osoby szukające odpowiedniego produktu, nie wiedzą, jaki wybrać, dlatego farbę akrylową z lateksową porównuje Alces.pl.

Wracając jednak do zastosowania farb akrylowych, należy zaznaczyć, że wykorzystywane są również w malarstwie oraz poligrafii. W praktyce farbami tymi można pokryć drewno, papier, tkaniny, gips, kamień, gips, plastik, a nawet metal oraz szkło. Gama kolorów tego typu farb jest bardzo szeroka, a do tego możliwe jest uzyskanie kilku poziomów krycia. Do produkcji farb akrylowych wykorzystuje się przede wszystkim wodę oraz żywicę akrylową, która pełni funkcję spoiwa.

Farby akrylowe w malarstwie

Bazą farb akrylowych jest woda, dzięki czemu można je rozcieńczać i operować nimi niemal tak samo, jak akwarelami. W zależności od upodobań można malować farbą akrylową zarówno z palety, jak i prosto z tubki. Ogromną zaletą tego typu farb jest to, że świetnie się mieszają i szybko schną. Farby akrylowe to świetny wybór dla osób początkujących, gdyż podstawowy zestaw kolorów można nabyć już za kilkanaście złotych, a są one dostępne nie tylko w specjalistycznych sklepach z materiałami plastycznymi, ale nawet w popularnych marketach.

Jakie podłoże nadaje się do malowania akrylami? Większości osób pewnie przychodzi do głowy płótno, jednak nie jest to jedyna opcja. Wśród tańszych możliwości warto wymienić choćby podobrazie bawełniane, lniane, lub syntetyczne. Istotną informacją jest to, że można kupić płótna surowe oraz zagruntowane. Inne opcje w przypadku farb akrylowych to tablica malarska, podkład malarski, czy blok do malarstwa akrylowego.

Farby akrylowe wykorzystywane w budownictwie

Farby akrylowe wykorzystywane w budownictwie to:

  • farby emulsyjne,
  • emalie do drewna, metalu i tworzyw sztucznych,
  • farby do dachówki betonowej i ceramicznej.

Poza wymienionymi rodzajami należy wiedzieć, że w budownictwie stosuje się także farby akrylowe oparte na organicznych rozpuszczalnikach, przeznaczone do powierzchni ocynkowanych, izolujące plamy i inne.

Wspomniane emalie mogą z powodzeniem zastępować farby olejne i ftalowe. Ich przewagą jest skład znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. Stosując je, należy pamiętać o bardzo dokładnym oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu podłoża. Wybierając farbę akrylową, możemy liczyć na efekt w postaci trwałej, a przy tym elastycznej i nieżółknącej powłoki.