Jakie przedszkole wybrać?

Posłanie naszego dziecka do przedszkola jest bardzo ważnym krokiem w życiu nie tylko dziecka, ale także rodziców. Dlatego też tak często stają oni przed dylematem związanym z wyborem placówki, która będzie odpowiednia dla ich pociechy? Które z przedszkoli okaże się lepsze? Czy postawić na przedszkole publiczne, a może lepiej na przedszkole prywatne? Sprawdźmy to.

Czym należy się kierować przy wyborze placówki przedszkolnej?

Wybór dla naszego dziecka przedszkola nie jest wcale taki łatwy. Wielu rodziców staje w takiej sytuacji przed nie lada problemem. Najczęściej rodzice posyłają swoje dzieci do państwowych przedszkoli. Są to po prostu przedszkola, do których należą rejonowo. Czasami wybierają inne przedszkole, ale kierują się jedynie opiniami rodziców oraz także ilością wolnych miejsc. Z czasem coraz większą popularnością cieszy się przedszkole prywatne. Musimy wiedzieć, że jest ono kosztowniejsze, ale jednocześnie przedszkole nam oferuje znacznie szerszy zakres opieki czy też rozwijających się zajęć. Najważniejsze jest to, abyśmy, jako rodzice kierowali się głównie dobrem naszego dziecka. Zanim poślemy dziecko do danego przedszkola powinniśmy obowiązkowo sprawdzić konkretną placówkę i to niezależnie od tego, czy jest to przedszkole prywatne czy też przedszkole publiczne.

Spór pomiędzy typami przedszkoli jest bardzo duży. Niektóre osoby uważają, że prywatne przedszkola są lepsze i mają o wiele wyższy poziom. Inni z kolei uważają, że w przedszkoli prywatnych nikt nie pilnuje i dzieją się tam bardzo złe rzeczy. Bardzo podobnie jest z przedszkolami publicznymi. Znajdziemy zarówno ich zwolenników, jak i także przeciwników. Najlepiej w takiej sytuacji będzie zasięgnięcie samodzielne opinii.

Analiza przedszkola publicznego

Największą zaletą publicznych przedszkoli przede wszystkim jest darmowy dostęp do nich. Oczywiście nie unikniemy pewnych opłat, jak konieczność zapłaty za dodatkowe zajęcia, wycieczki czy też nieco dłuższy pobyt. Przedszkola publiczne są zazwyczaj większe, mają nieco większe sale, ale zdarzają się także pewne wyjątki. Dodatkowo musimy nadmienić, że dysponują typowo domową kuchnią. Posiłki są przygotowywane zawsze na miejscu.

A jakie mają wady? Na pewno największą z nich jest zbyt duża liczba chętnych, względem dostępnych miejsc. Zwykle przedszkola publiczne są przepełnione, a grupy dosyć spore, względem naprawdę niewielkiej ilości przedszkolanek. Trudno jest o podejście indywidualne dla każdego dziecka. Innym minusem jest znacznie mniejsza liczba dodatkowych zajęć.

Zobacz, jaką ofertę edukacyjną ma językowo-sportowe przedszkole w Warszawie - dowiedz się więcej

Analiza przedszkola prywatnego

Bardzo dużą zaletą przedszkola prywatnego jest liczebność dzieci w poszczególnych grupach. Na jednego nauczyciela zazwyczaj przypada maksymalnie piętnaścioro dzieci. Ułatwia to poznanie każdego dziecka i podejście indywidualne zgodne z ich potrzebami. Dodatkowo takowe przedszkola działają często przez okrągły rok. Niweluje to dosyć uporczywy problem z wakacyjną przerwą. Jeśli chodzi o przedszkola prywatne to mamy o wiele więcej miejsc wolnych. Bardzo dużym plusem jest także cały szereg zajęć dodatkowych.