Projektory cieszą się rosnącą popularnością nie tylko jako wyposażenie do prezentacji multimedialnych, ale również element kina domowego, pozwalający na oglądanie filmów na dużym ekranie we własnym mieszkaniu. Ekran projekcyjny jest ich nieodłącznym towarzyszem, zapewniającym odpowiednie tło do wyświetlania obrazu – na rynku dostępnych jest wiele modeli, od których zależy późniejszy komfort użytkowania całego zestawu multimedialnego. Jaki mamy wybór?

Ekran projekcyjny dla biznesu i do kina domowego

Ekrany projekcyjne różnego typu – co najlepsze do biznesu?

W biznesie i edukacji najlepiej sprawdza się ekran projekcyjny o szerokości do 350 cm i formacie 16:10, 4:3 lub 1:1 – na rynku dostępnych jest wiele modeli, które pozwalają na bardzo dobre odwzorowanie prezentacji multimedialnych, grafiki oraz tekstu. Można znaleźć wiele wersji ekranów o różnych wymiarach, budowie i sposobie montażu, co pozwala dobrać odpowiedni model do każdej sali konferencyjnej, lekcyjnej czy auli.

Wyróżniamy ekran projekcyjny elektryczny, rozwijany ręcznie oraz ekran projekcyjny na statywie lub w wersji do stałego montażu na ścianie (ramowy). Model elektryczny wysuwa się automatycznie po użyciu pilota, co jest bardzo dużym ułatwieniem i sprawia, że należy on do najbardziej popularnych opcji. Występuje w opcji sufitowej lub ścienno-sufitowej, dzięki czemu po zwinięciu nie zajmuje wiele miejsca i może być zamontowany w niemal każdej sali. Często występuje w wersji z napinaczami, czyli specjalną konstrukcją, która naciąga brzegi materiału ekranu – dzięki temu jest on maksymalnie rozprostowany, nie pojawiają się zgięcia ani pofalowania.

Najtańszą i najprostszą opcją jest ekran wysuwany ręcznie – jest świetnym rozwiązaniem do sal, gdzie prezentacje nie są wyświetlane tak często lub użytkownikom zależy na bardziej ekonomicznym rozwiązaniu. Również występuje w wersji sufitowej lub ścienno-sufitowej, która nie zajmuje wiele miejsca w pomieszczeniu.

Dostępne są także ekrany ramowe, czyli zamieszczone na specjalnym stelażu na stałe – można zamontować je na ścianie, gdzie będą stanowiły stale dostępne tło do wyświetlania prezentacji. Dostępne są także wersje składane, na statywie, które można swobodnie przenosić do różnych pomieszczeń i wygodnie przechowywać.

Jaki ekran projekcyjny do kina domowego?

Ekran do kina domowego nieco różni się od rozwiązań dedykowanych dla biznesu i edukacji. Przede wszystkim posiada specjalny format do oglądania filmów – ekran projekcyjny 16:9 pozwoli więc swobodnie oglądać najlepsze produkcje w zaciszu własnego domu. Dostępne są także wersje panoramiczne o formacie 21:9.

Tutaj również możemy wyróżnić kilka podstawowych wersji tego typu wyposażenia do projektora – różnią się budową oraz sposobem montażu, co pozwala dobrać odpowiedni model do danego wnętrza. Najpopularniejszą opcją również w tym przypadku są ekrany projekcyjne sufitowe rozwijane elektrycznie, które są najwygodniejsze w obsłudze. Można znaleźć także ekonomiczne rozwiązanie w postaci modeli rozwijanych ręcznie, ekrany ramowe, a także ekrany ramowe zaokrąglone, pozwalające osiągnąć prawdziwie kinowy efekt we własnym domu.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak współczynnik odbicia światła (gain), który określa, na jakim poziomie dany materiał użyty do ekranu odbija światło oraz kąt widzenia, od którego zależy widoczność obrazu dla wszystkich odbiorców. Ponadto ważny jest oczywiście sposób montażu i wymiary, które powinny być dopasowane do możliwości danego wnętrza i dostępnego w nim miejsca – nie w każdym pomieszczeniu będzie możliwość zamontowania wyposażenia na stałe, można więc rozważyć także opcję na stelażu.