Decydując się na zabudowę podjazdu, chodnika czy też ścieżek w ogrodzie kostką brukową, większość czasu poświęcamy aranżacji, kolorystyce, doborze odpowiedniego materiału, a mniej nad zastanowieniem się, jak prawidłowo to wykonać. Nic w tym dziwnego, zewnętrzne elementy są ważniejsze dla oczu, dlatego tak bardzo dbamy o stylistykę otoczenia domu.

Niewidocznym dla oka, ale bardzo ważnym elementem jest podbudowa, odpowiada za równomierne rozłożenie naprężeń i obciążeń, chroni również przed mrozem, stanowiąc fundament dobrze wykonanego podjazdu. Niewłaściwe wykonanie może skutkować w przyszłości powstawaniem dziur, nierówności oraz kolein. Materiałem, który jest niezbędny przy tworzeniu fundamentu do ułożenia kostki brukowej jest geowłóknina drogowa. Posiada ona szerokie zastosowanie przy pracach budowlanych.

Czym jest geowłóknina drogowa?

Terminem tym określamy materiał wykonany z syntetycznych włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Mimo, że na pierwszy rzut oka może wyglądać jak tkanina, to geowłóknina drogowa nią nie jest. Odróżnia ją sposób spajania włókien - tkanina jest tkana, natomiast geowłóknina zgrzewana lub igłowana. To właśnie przez sposób spajania, włókna rozmieszczone są w sposób chaotyczny, a nie ustrukturyzowany.

Charakterystyczną cechą geowłókniny drogowej jest duża przepuszczalność wody oraz gazów. Dodatkowo materiał jest bardzo elastyczny, a przy tym bardzo wytrzymały, dlatego geowłóknina wykorzystywana jest jako powłoka separacyjna lub filtracyjna. Stosuje się ją również jako powłokę ochronną.

Geowłóknina drogowa a kostka brukowa

Dzięki wysokiej przepuszczalności wody, a jednocześnie wytrzymałości i elastyczności, geowłóknina drogowa często wykorzystywana jest przy układaniu kostki brukowej. Pełni rolę separatora ochronnego, który uniemożliwia mieszanie się materiałów poszczególnych warstw. Prawidłowo umieszczona, powinna rozgraniczać podbudowę z kruszywa oraz grunt.

Geowłóknina - partner przy budowie

Zastosowanie geowłókniny pozwala uniknąć efektu wypłukiwania i przenikania materiału z warstw leżących wyżej do tych znajdujących się niżej. Pozwala to ograniczyć ilość kruszywa potrzebnego do przy budowie drogi, podjazdu czy też chodnika z kostki brukowej, nie wpływając negatywnie na stabilność podłoża. Finalnie pozwala to obniżyć koszty budowy nawet o kilkanaście procent.

Dobry wybór geowłókniny

Wykorzystanie przy zabudowie kostką brukową nie jest jedyną możliwością korzystania z geowłókniny. Na rynku istnieje kilkanaście rodzajów tego materiału, który różni się między sobą cechami i właściwościami, dlatego jego wykorzystanie jest bardzo szerokie.

Geowłóknina drenażowa przeznaczona jest do systemów drenarskich oraz przy odwadnianiu, które odpowiadają za płynny przepływ wody. Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie przed dostaniem się grudek ziemi w specjalne otwory. Wymaga to posiadania dużo lepszych właściwości hydraulicznych niż geowłóknina drogowa.

Samo układanie geowłókniny nie wymaga posiadania fachowej wiedzy, sam materiał jest lekki, łatwo go przenieść nawet jednej osobie. Fachowej pomocy możemy potrzebować przy doborze odpowiedniej grubości oraz rodzaju geowłókniny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów grubości o zróżnicowanych właściwościach hydraulicznych, a także różnej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na wybór konkretnego modelu, nie należy kierować się ceną, ale potrzebami, późniejszym zastosowaniem geowłókniny oraz jakością wykonania - wybór słabego jakościowo produktu może mieć fatalne skutki.