godz. 17.00
sala widowiskowa, ul. Paryzanów 40
Zapraszamy 7 września 2018 o godz. 1700 (piątek) do sali widowiskowej ChBP na promocję publikacji Wojciecha Zakrzewskiego, poświęconą chełmskim kinom oraz recital wirtuoza gitary Andrzeja Makaryczewa, który wykona klasyczne utwory filmowe.
Wydawcą przewodnika jest Stowarzyszenie Inicjatyw Transgranicznych „Łączy Nas Bug”. Folder został opublikowany dzięki funduszom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Autor zaprasza na spotkanie, zachęcając do udziału – wstęp wolny, strój dowolny, wspaniała atmosfera gwarantowana.
„Projekcje filmowe w Chełmie mają długą i ciekawą historię. Aby ją przypomnieć, zabiorę Was na wycieczkę po mieście śladami chełmskich kin. Będzie to opowieść o miejscach, których już nie ma – „Syrenie”, „Oazie”, „Wersalu”, „Tęczy”, „Słońcu”, „Polonii” i „Bałtyku”, oraz o tych, które już kinami nie są – tak jak „Strzelec” i „Corso”.
Zajrzymy w chełmskie zaułki i podwórka, gdzie mieszkańcy oglądali filmy pod chmurką, przejdziemy ulicami i opowiemy o czasach, w których świątynie stawały się kinami, a kina świątyniami.
Będzie to także wyprawa w świat niemego kina – małych zadymionych sal, w których za 20 groszy przed migoczącym ekranem spędzały wieczór całe rodziny. Wyświetlano opowieści, wśród których królowały te o rozterkach i zawodach miłosnych, wielkich czynach i romansach, pościgach i aferach szpiegowskich, o zdradach i ślubach.
Zapraszam na wyprawę w świat filmu, z historią chełmskich kin pod rękę, na spotkanie w miejsca, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością. I choć nie ma już w Chełmie portierów w lamowanych złotem uniformach, zbierających bilety przez seansami, orkiestr strojących się tuż przed filmem, a eleganckie panie i wyglansowani panowie nie okupują kinowego bufetu w przerwach pomiędzy aktami, to mam nadzieję, że moja wycieczka zadziała jak wehikuł czasu i przeniesie Was w świat zapisany na celuloidzie taśmy filmowej.” Wojciech Zakrzewski
Wojciech Zakrzewski od dwudziestu lat czynnie uczestniczący w życiu kulturalnym miasta i regionu. Autor artykułów, recenzji, relacji i esejów, publikowanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Związany z lokalnymi tygodnikami: Nowym Tygodniem i Super Tygodniem Chełmskim oraz Radiem Bon Ton, ma w swoim dorobku setki fotoreportaży i relacji z wydarzeń kulturalnych. Jeszcze w latach 1998-2000 dał się poznać jako dziennikarz telewizyjny, twórca autorskiego programu „Trochę Kultury” w Chełmskiej Telewizji Kablowej. Człowiek mediów, ale i pedagog, w latach 2006-2015 związany z MDK, gdzie prowadził warsztaty dziennikarskie i najmłodszą w regionie redakcją gazety „Przystanek Gazeta.” Animator wydarzeń kulturalnych – chełmskiej edycji festiwalu filmowego Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie, współtwórca i prelegent Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rewers”, z którym stworzył w Chełmie kino letnie oraz Festiwal Niezła Sztuka. W 2011 roku zrealizował w chełmskich szkołach autorski program profilaktyki antyalkoholowej pod hasłem „Pijesz, Jedziesz, Giniesz”, w którym wzięło udział blisko 2400 chełmskich uczniów. W latach 2011-2015 redaktor naczelny „Kultury Chełmskiej” pisma środowiska kulturalnego Chełmszczyzny. Założyciel grupy filmowej „Się kręci”, która pod jego kierunkiem, w 2014 roku zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Nakręcona Historia” Narodowego Instytutu Dziedzictwa za film „Podziemia Ducha Bielucha”. Film krótkometrażowy „Debiutantka” został wybrany do grona laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich KLAPS. W 2015 roku grupa realizowała „Projekt Tuwim”, czyli przełożyła wiersze Księcia Poezji na język filmu. Prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug – od 2013 roku organizuje doroczny Przegląd Kina Ukraińskiego. W 2015 roku z jego tekstami ukazał się album fotograficzny „Portrety Miasta”. Juror 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego.