85 rocznica tragedii w Kumowej Dolinie uczczona w Gminie Chełm

W 85. rocznicę tragicznych wydarzeń w Kumowej Dolinie mieszkańcy Chełma i okolic oddali hołd ofiarom brutalnej akcji niemieckiego okupanta. Uroczystości pełne wzruszeń i refleksji przypomniały o bolesnej historii, która na zawsze wpisała się w dzieje naszego regionu.
- Chełm pamięta o ofiarach z Kumowej Doliny podczas uroczystych obchodów
- Wzruszające chwile podczas ceremonii w Kumowej Dolinie z udziałem władz i mieszkańców
Chełm pamięta o ofiarach z Kumowej Doliny podczas uroczystych obchodów
4 lipca 2025 roku to data, która na stałe zapisała się w kalendarzu pamięci mieszkańców Chełma i sąsiednich miejscowości. Tego dnia odbyły się oficjalne obchody upamiętniające 85. rocznicę masowych egzekucji dokonanych przez gestapo w Kumowej Dolinie. Wydarzenia te miały miejsce w czasie II wojny światowej, gdy niemieckie służby bezpieczeństwa przeprowadziły tzw. akcję AB – brutalną operację wymierzoną w polską elitę intelektualną, duchowieństwo, żołnierzy oraz działaczy politycznych.
W ciągu dwóch dni – 3 i 4 lipca 1940 roku – w tym miejscu stracono co najmniej 115 osób aresztowanych na terenie powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i zamojskiego. Celem tych zbrodni było osłabienie ducha narodu i przygotowanie gruntu pod germanizację regionu. Mimo upływu lat pamięć o tych tragicznych wydarzeniach pozostaje żywa, a lokalne władze nieustannie dbają o zachowanie miejsc pamięci narodowej.
Wzruszające chwile podczas ceremonii w Kumowej Dolinie z udziałem władz i mieszkańców
Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flag i odśpiewania hymnu państwowego, co nadało całemu wydarzeniu podniosły charakter. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich, którzy wspólnie oddali hołd pomordowanym. Modlitwę za dusze ofiar poprowadził ks. Paweł Dumała z Parafii pw. Przenajświętszej Trójcy, prosząc o pokój wieczny dla tych, którzy zginęli w tamtych tragicznych dniach.
Wieniec pamięci złożyli m.in.: senator Józef Zając, poseł Krzysztof Grabczuk wraz z dyrektorem Mirosławem Swatowskim, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego oraz liczne delegacje samorządowe z Chełma, Krasnegostawu i powiatu chełmskiego. Nie zabrakło także reprezentantów służb mundurowych oraz lokalnych organizacji łowieckich i kombatanckich.
Na zakończenie ceremonii gospodarze miejsca – Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Oleksiejuk oraz Zastępca Wójta Artur Kubacki – podkreślili znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej jako wyrazu szacunku dla wszystkich, którzy oddali życie za wolność Polski.
Takie spotkania przypominają nam wszystkim o wartości wolności i konieczności troski o dziedzictwo przeszłości. Mieszkańcy Chełma mogą być dumni z tego, że ich miasto aktywnie uczestniczy w kultywowaniu pamięci o bohaterach swojej ziemi.
Na podst. Urząd Gminy Chełm
Autor: krystian