W sektorze IT rośnie zapotrzebowanie na project managerów. Są to planiści, analitycy i liderzy, odpowiedzialni za kompleksową realizację różnych zadań IT. Jak wygląda ścieżka kariery managerów projektów? Co trzeba umieć, by móc rozpocząć pracę na tym stanowisku? Podpowiadamy.
Jakie kompetencje musi mieć project manager?
Praca project managera to zadanie dla osób samodzielnych, zorganizowanych i odpornych na stres. Kadrę zarządzającą projektami tworzą najczęściej wytrawni negocjatorzy, którzy potrafią skutecznie porozumiewać się zarówno z klientami, jak i z zespołem pracowników. W kontakcie z personelem firmy project manager powinien wykazywać się empatią i odpowiedzialnością. To właśnie od jego stylu zarządzania zależy zaangażowanie pozostałych członków zespołu. Project manager zarządza zarówno ludźmi, jak i ryzykiem.
Kompetencje project managerów są bardzo szerokie i zróżnicowane. Mają one m.in. związek z rozliczeniami. Liderzy zespołów projektowych to analitycy, którzy potrafią wyciągać wnioski z obserwacji własnej, raportów i sprawozdań pracowniczych. Specjalista ds. projektów biegle posługuje się programami typu Excel. Dzięki tej umiejętności sprawniej zarządza budżetem inwestycji, rozlicza wykonane zadania i zarządza dokumentacją.
Na co zwracają uwagę pracodawcy, gdy poszukują project managera?
Gdy przyjrzysz się treści ogłoszeń o pracę na stanowisko project managera, szybko zauważysz, że pracodawcy stawiają na ludzi z wykształceniem kierunkowym. Znaczną część project managerów w IT stanowią więc osoby z wykształceniem technicznym inżynierskim. Nie jest to oczywiście regułą. Na stanowisku project managera sprawdzają się również specjaliści z ukończonymi kursami lub studiami w zakresie zarządzania (MBA), marketingu czy też ekonomii.
Praca Kraków - poznaj najnowsze oferty dla project managerów w Krakowie!
Kierunkowe wykształcenie ułatwi Ci znalezienie wymarzonej pracy na stanowisku project managera. Bardzo często wymaga się także znajomości języka angielskiego w mowie i w piśmie. Na stanowiskach juniorskich wystarczy język angielski na poziomie B2. Starsi managerowie projektów bardzo często swobodnie operują angielskim na poziomie C1. Znajomość obcego języka jest bowiem koniecznością w międzynarodowych zespołach i w kontaktach z klientami. Jeśli więc planujesz zostać project managerem, koniecznie zainwestuj w naukę angielskiego, która będzie sporym atutem, szczególnie jeśli myślisz o pracy w międzynarodowej firmie!
Poszerzaj wiedzę i zdobywaj branżowe certyfikaty
Jeśli myślisz o tym, aby zaistnieć jako profesjonalny project manager i chcicałbyś zdobyć prestiżową posadę w renomowanej firmie, musisz najpierw zdobyć stosowne uprawnienia. Mowa m.in. o zawodowych certyfikatach typu PRINCE2®, CAPM® czy IPMA®. To specjalne świadectwa, przeznaczone dla osób, zainteresowanych tematyką zarządzania projektami w IT w globalnym środowisku. Egzaminy skierowane są zarówno do początkujących managerów, jak i do osób doświadczonych, które chcą poszerzyć swoje kompetencje.
Posiadanie branżowych certyfikatów otwiera drzwi do zagranicznych i polskich firm, poszukujących wysokiej klasy managerów. Dokumenty, wydane przez uprawnione jednostki certyfikujące, stanowią dla pracodawcy komunikat, że dana osoba poważnie traktuje swoją karierę.
Podsumowanie
Kształtowanie kariery project managera w IT jest złożonym procesem. Początki kariery związane są z wyborem technicznej uczelni i rozwijaniem kompetencji językowych. Project manager, ubiegający się o posadę w prestiżowej firmie, powinien ukończyć kurs z zakresu zarządzania. W tym zawodzie kluczowe znaczenie mają także wrodzone umiejętności przywódcze i analityczne.