Co to jest zoom fatigue i jak temu zapobiegać?

Pandemia sprawiła, że wideokonferencje stały się bardzo popularnym rozwiązaniem. Jednak długotrwałe siedzenie przed komputerem i uczestniczenie w wideokonferencjach może powodować zmęczenie. Jest ono nazywane Zoom fatigue. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i jak zniwelować objawy!

Co to jest Zoom fatigue?

Zoom fatigue oznacza inaczej zmęczenie spowodowane udziałem w wideokonferencjach. Słowo „zoom” odnosi się do popularnego komunikatora, który służy do przeprowadzania rozmów online. Zmęczenie to jest skutkiem braku bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami oraz spędzaniu wielu godzin przed ekranem komputera. Praca zdalna to nie rozwiązanie dla każdego. Jeżeli więc potrzebny jest Ci kontakt z ludźmi i nie wyobrażasz sobie codziennie spędzać kilka godzin przed komputerem, zwróć uwagę na informacje dotyczące danego stanowiska w ofercie pracy np. na portalu Pracuj.pl.

Jakie są przyczyny Zoom fatigue?

Analizując wpływ wideokonferencji na uczestników, prof. Jeremie Bailenson wyróżnił 4 główne przyczyny występowania Zoom fatigue. Pierwsza z nich jest związana z zaburzoną odległością między rozmówcami. Wideorozmowy wymuszają na uczestnikach ciągłe wpatrywanie się w twarze innych, co jest nienaturalne. Podczas spotkania na żywo oczy często błądzą i rzadko zdarza się, aby ktoś ciągle wpatrywał się w odbiorcę. Jednocześnie podgląd swojego obrazu może wywierać presję na osobie mówiącej. Prowadzi to do uczucia stresu i większej samokrytyki, co zmniejsza pewność siebie. Kolejnymi kwestiami jest brak ruchu oraz wzmożona koncentracja. Odbiera to swobodę podczas rozmowy i wymusza nienaturalne zachowania i odruchy np. związane z zasadą o utrzymywaniu wyprostowanej postawy czy ciągłego wpatrywania się w kamerę.

Jakie są objawy Zoom fatigue?

Do najczęściej wymienianych objawów Zoom fatigue można zaliczyć:

  • ból oczu, suchość, pieczenie, nadmierne łzawienie,
  • bóle pleców i karku,
  • bóle głowy, migrena,
  • bezsenność i trudności z zasypianiem,
  • wyczerpanie emocjonalne, brak energii i motywacji,
  • stres oraz poczucie bezsensowności, straty czasu.

Jak radzić sobie z Zoom fatigue?

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z Zoom fatigue jest ograniczenie liczby spotkań wideo. Kiedy tylko jest to możliwe, zaproponuj rozmowę w cztery oczy. Ponadto dobrym pomysłem będzie wyłączenie podglądu swojej kamerki. Podczas zaplanowanych przerw postaraj się odejść na chwilę od komputera, otwórz okno i odetchnij świeżym powietrzem. Takim sposobem Twój umysł i ciało będą mogły na chwilę odpocząć od ciągłego wpatrywania się w ekran.