Wszystko co musisz wiedzieć, o bezpiecznym opalaniu się

Skóra muśnięta słońcem, o przyjemnym brązowym odcieniu kojarzy się z beztroskim latem i wolnym, miło spędzonym czasem. Delikatna opalenizna ładnie podkreśla urodę, a gdy promienie słoneczne dawkowane są rozsądnie - niosą ze sobą liczne korzyści. Dowiedz się, jak bezpiecznie się opalać i dlaczego nie warto całkowicie rezygnować ze słońca!

Jak powstaje opalenizna?

Powstawanie opalenizny jest jednym z wielu mechanizmów obronnych organizmu, który ma zadanie chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. W wyniku tej reakcji produkowany jest barwnik - melanina. Spełnia ona funkcję naturalnego filtra ochronnego, ponieważ ma zdolność do absorpcji i rozpraszania promieniowania UV. Melanina jest produkowana i magazynowana przez melanocyty - specjalne komórki występujące w najgłębszej warstwie naskórka. Pod wpływem promieni słonecznych, zgromadzona melanina zostaje uwolniona do komórek naskórka, co obserwowane jest z zewnątrz właśnie jako opalenizna. Ciemniejszy kolor skóry utrzymuje się, aż do momentu gdy komórki naskórka z melaniną, stopniowo przesuwając się z głębszych warstw na powierzchnię skóry, ulegną złuszczeniu. Trwa to dość długo - skóra wraca do naturalnego koloru nawet kilka miesięcy. Obecnie modna jest zdrowa opalenizna, gdzie skóra jest delikatnie ozłocona słońcem. Jeśli brąz ma nieestetycznie ciemny odcień przydatna będzie garść informacji o tym, jak szybko pozbyć się opalenizny.

Czy opalanie jest zdrowe?

To czy korzystanie ze słońca dobrze wpływa na zdrowie, zależy od czasu i siły ekspozycji na promieniowanie, a także od dbałości o właściwą ochronę i kompleksową pielęgnację skóry.

Tak! - gdy odpalasz się rozsądnie

Rozważne opalanie może nieść za sobą szereg korzyści. Promieniowanie słoneczne odpowiada za dobre samopoczucie, zwiększając syntezę hormonów szczęścia. Dlatego w słoneczne dni łatwiej o pozytywne nastawienie do życia, dobry nastrój i energię do aktywności i codziennych zmagań. Również dzięki oddziaływaniu promieniowania UV możliwa jest synteza bezcennej dla zdrowia witaminy D. Słońce korzystnie wpływa na leczenie różnych schorzeń dermatologicznych, ułatwiając gojenie się ran i hamując aktywność drobnoustrojów wywołujących choroby skórne. Według badań WHO, by cieszyć się zdrowym działaniem promieni słonecznych wystarczy zaledwie kwadrans dziennie.

Nie! - jeśli zapominasz o bezpieczeństwie.

Nierozsądne wydłużenie zalecanego czasu ekspozycji oraz brak ochrony przeciwsłonecznej, niesie za sobą więcej złego niż dobrego, powodując wiele szkodliwych procesów. Nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych przyspiesza proces starzenia się skóry tzw. fotostarzenie. Destrukcyjny wpływ promieniowania na włókna kolagenu i elastyny powoduje utratę elastyczności skóry oraz powstawanie zmarszczek. Brak prawidłowej ochrony skóry, często skutkuje bolesnym rumieniem i oparzeniami słonecznymi. Jednak najbardziej przykrym zagrożeniem jest tworzenie się groźnych zmian nowotworowych.

Co robić by było bezpiecznie?

Już sama świadomość zagrożeń związanych z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, ułatwia wprowadzenie zasad bezpiecznego opalania. Używanie dobrych kremów z filtrem doskonale chroni skórę przed fotostarzeniem i poparzeniami słonecznymi. Warto też stopniowo przyzwyczajać skórę do opalania, dostosować czas ekspozycji do karnacji i unikać słońca, gdy świeci najmocniej. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu, nawilżenie i przygotowanie skóry do opalania.

Czy lepiej opalać się na słońcu czy w solarium?

Wciąż wiele osób uważa, że solaria są nieszkodliwe, ze względu na rodzaj promieniowania, które emitują lampy. Całkiem niedawno za bardziej szkodliwe uważano promieniowanie UVB, ze względu na poparzenia słoneczne, które wywołuje. Lampy w solarium wytwarzają głównie promieniowanie UVA, którego natężenie jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku promieniowania słonecznego. Szacuje się, że podczas kilkunastu minut w solarium otrzymuje się dawkę od tej składowej promieniowania taką, jak podczas całego dnia spędzonego w słońcu! Promieniowanie UVA wnika do głębokich warstw skóry i uważane jest za szczególnie niebezpieczne. Obecne badania wskazują, że jest główną przyczyną fotostarzenia się skóry i powstania zmian nowotworowych. Dlatego przyjmuje się, że umiarkowane opalanie na słońcu, przy odpowiedniej ochronie skóry, jest zdrowsze.