III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

8 stycznia 2023 | godz. 16:00 | sala widowiskowa ChDK

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka

Chełmski Dom Kultury wraz z Państwowym Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka.

Konkurs powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Pierwszy zostanie przeprowadzony w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Jednym z nich jest ChełmskiDom Kultury. Tutaj 8 stycznia 2023r. o godz. 16.00 odbędą się przesłuchania I etapu konkursowe uczestników, którzy zgłoszą swój udział poprzez udostępniony na stronie Konkursu formularz. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Organizatorzy udostępniają ich oryginalne nuty.

Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły do 3 stycznia 2023 r. Laureatów poznamy w październiku 2023 r. podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie. Dla najlepszych wykonawców przewidziano nagrody finansowe.

Rejestracji uczestników można dokonać na stronie www.mazowsze.waw.pl. Także tutaj oraz poniżej można znaleźć regulamin konkursu. Szczegółowych informacji udziela koordynatorka regionalna konkursu Mariola Piędzia, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606 711 927.

FORMULARZ REJESTRACJI:

https://mazowsze.waw.pl/etap-i

REGULAMIN III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka:

https://mazowsze.waw.pl/plik-do-pobrania/144

Termin zgłoszeń do I etapu w Chełmie:
Do 3 stycznia 2023
Termin przesłuchań:
8 stycznia 2023, godz. 16.00
Miejsce:
Chełmski Dom Kultury, Pl. Tysiąclecia 1

***

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36 językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty – Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Niezwykli ludzie, niezwykłe miejsce, głęboko zakorzeniona polska muzyka. Czar, wdzięk, piękne stroje, pieśni, do których się wraca i ta energia, która pozostaje na długo. Niezmiennie od ponad 70. lat zespół „Mazowsze” zachwyca polską i zagraniczną publiczność, realizując swoją misję propagowania kultury polskiej na scenach świata.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” założył w 1948 roku Tadeusz Sygietyński, polski kompozytor i dyrygent, człowiek, który kochał folklor i kochał Polskę. Z tej miłości narodził się zespół, który całkowicie zmienił polską scenę muzyczną i zmienia ją po dziś dzień. Wraz z Tadeuszem Sygietyńskim zespół od podstaw budowała jego przyszła żona Mira Zimińska-Sygietyńska. Jako stali bywalcy scen doskonale zdawali sobie sprawę, że dzieło trafi do odbiorcy tylko wtedy, gdy będzie zrozumiałe dla każdego. Dlatego „Mazowsze” stało się czymś na kształt teatru, gdzie – w sposób przystępny, ale nie prosty; zrozumiały, lecz nie nudny – prezentuje się polski folklor w jego wystylizowanej wersji.

O tym, że udało im się trafić w gusta polskich i zagranicznych odbiorców, świadczy między innymi to, że „Mazowsze” przetrwało do dzisiaj. Nie tylko przetrwało, ale rozwija się, sięga po nowy repertuar i cieszy publiczność wszędzie tam, gdzie się pojawia. Jest najstarszym, a jednocześnie bardzo młodym zawodowym zespołem. Miejscem, gdzie młodzi, dobrze wykształceni i gruntownie przygotowani muzycy, śpiewacy i tancerze przeżywają swoją przygodę życia. Przychodzą, poświęcają zespołowi swoją energię i zaangażowanie, a potem przekazują pałeczkę swoim następcom. W ten sposób „Mazowsze” jest zawsze świeże, piękne, żywiołowe. Dokładnie takie, jakim widzieli je założyciele: Mira i Tadeusz Sygietyńscy.

Tagi:

#KonkursJopka #KonkursWokalnyMazowsza #ZespolMazowsze #ChwycMikrofon #DrogaDoKariery #ScenaMazowszaCzeka #StanislawJopek #PiosenkiMazowsza #PolskaDziewczyna #PolskiChlopak