Warto zadać sobie pytanie: „Kto tak naprawdę korzysta z usług prawnika, który specjalizuje się w prawie pracy?” Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna przede wszystkim z uwagi na to, że taki prawnik ma tutaj spore pole manewru. Tym samym więc okazuje się, że prawnik prawo pracy ma możliwość współpracy zarówno z pracodawcą, jak również z prawnikiem. Wspierając jednak każdą ze stron jego rola jest całkowicie inna.
Co może zrobić dla pracownika?
Większości osób jednak adwokat specjalizujący się w prawie pracy kojarzony jest z poszkodowanymi osobami, które pracują dla danego pracodawcy. I jest w tym wiele racji. Faktycznie jest tak, że bardzo często adwokat działający w obrębie prawa pracy reprezentuje poszkodowanych pracowników. Są to więc często sprawy o niewypłacone pensje czy też nadgodziny. Bardzo często również zdarzają się sprawy związane z różnego rodzaju mobbingiem, który jest stosowany względem pracowników. Jednym słowem prawnik, który zostaje wynajęty przez pracownika ma za zadanie odzyskać środki finansowe danej osoby w taki sposób, aby wszystko odbywało się w miarę szybko.
A co z pracodawcą?
Nie każdy wie o tym, że prawnik specjalizujący się w prawie pracy ma również możliwość reprezentowania pracodawcę. Tutaj jednak współpraca wygląda całkowicie inaczej. Z jednej strony adwokat jest w stanie konstruować różnego rodzaju umowy i inne dokumenty, które są niezwykle istotne, jeżeli chodzi o działalność danego zakładu pracy. Są to więc najczęściej dokumenty związane z zatrudnieniem poszczególnych pracowników