Bezpieczeństwo i higiena pracy wielu osobom kojarzy się z egzaminami i stresem, Każdy kto posiada życie zawodowe lub był studentem musiał prędzej czy później zetknąć się z BHP. W wielu przypadkach można mówić nawet o cyklicznym spotykaniem się z kursami w tej tematyce co może niektórym wydać się uciążliwe. Jednak owa cykliczność nie bierze się z niczego. Wymagania co do bezpieczeństwa oraz naciski pracodawcy świadcząjedynie o tym, że ten przejmuje się dobrem pracowników i osób postronnych.
Gdzie można spotkać zasady BHP?
Odpowiedź na to pytanie brzmi - wszędzie. Jest to warunek konieczny aby miejsce pracy spełniało odpowiednie normy. Nie ważne czy będzie to hala produkcyjna, montażowa, salon barberski, biuro czy sklep spożywczy. Tak na prawdę na każdego w pracy czycha wiele zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. Celem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest wyeliminowanie a w najgorszym wypadku zminimalizowanie ryzyka oraz skutków wypadków w pracy ale nie tylko. W wielu firmach istnieją również kampanie przestrzegające pracowników w zakresie drogi do i z pracy a także w kwestiach związanych ze zdrowiem publicznym, tym bardziej w sezonie grypowym.
W zależności od specyfiki pracy protokół odbioru stanowiska będzie wyglądał różnie. W biurze będą to kwestie takie jak odpowiedni fotel z oparciem, podłokietnikami, regulacją wysokości i nachylenia a także monitor, biurko oraz oświetlenie dzienne. Pojawią się tu również kwestie związane z wchodzeniem na podwyższenia np. przy archiwizacji dokumentów i wiele innych kwestii regulujących kwestie związane z ryzykiem. Jednak w przypadku pracy fizycznej gdzie potrzebne są rękawice, przenosi się ciężary tych regulacji będzie znacznie więcej chociażby po przez rozróżnienie na płci. Kobietę pracującą na stanowisku kuriera może przenosić mniejszy ciężar przy mniejszych odległościach niż mężczyzna na tym samym stanowisku. Podobnie będzie z osobami pracującymi w magazynach czy w sklepach wielkopowierzchniowych przy układaniu towarów.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Podobne zasady mają się do placu budów. Tutaj tym bardziej pracownicy powinni być wyposażeni w dodatkową odzież ochronną, taką której termin ważności nie został przekroczony. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet kaski ochronne posiadają termin przydatności. Po przekroczeniu takiego terminu materiał, z którego są wykonane kaski czy rękawice staje się mniej odporny i kruszeje. Zachowanie tej normy jest bezwzględnie ważne jeśli wykonawca czy podwykonawca robót nie chce być obarczony później konsekwencjami ewentualnego zdarzenia. Zapewnienie odpowiedniej odzieży ochronnej, uprzęży, sprawdzonych rusztowań oraz zabezpieczenie niebezpiecznych miejsc są czynnikami niwelującymi zaistnienie ryzyka. Dodatkowo przydatne mogą tu się również okazać buty, w szczególności przy pracy na wysokościach. Muszą one posiadać przystosowany bieżnik z głębokimi wcięciami oraz powierzchnią antypoślizgową. Podobnie jest z goglami, które chronią oczy przed światłem czy opiłkami. Wykonawca ma obowiązek dopilnowania podwykonawców czy powyższe zalecenia zostały spełnione.
Odzież ochronną i roboczą znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ - hurtowni BHP. Dowiedz się więcej i sprawdź asortyment.