Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chełm

Tysiąc złotych straciła 42-latka, która podała kod BLIK osobie podszywającej sią za jej koleżankę na popularnym komunikatorze. W ten sposób oszuści próbowali też oszukać 46-latkę, którą jednak wcześniej uprzedzili o tym znajomi. Policjanci wyjaśniają obie sprawy i apelują o zachowanie ostrożności w tego typu sytuacjach. Nie podawajmy kodów do przelewu bez upewnienia się komu je przekazujemy.

Wczoraj do dyżurnego komendy zgłosiły się dwie mieszkanki powiatu chełmskiego, które poinformowały o oszustwie. 42-latkę z gminy Dorohusk na jednym z komunikatorów znajoma poprosiła o pożyczkę. Będąc przekonana, że pomaga właśnie tej osobie za pośrednictwem przelewu BLIK wysłała jej pieniądze w kwocie 1 tys. zł. Jak się później okazało, znajoma wcale nie prosiła jej o pomoc. Z kolei 42-letnia chełmianka dowiedziała się od znajomych, że ktoś z jej konta na komunikatorze podszywa się pod nią i prosi o pożyczenie pieniędzy za pośrednictwem BLIK. Na szczęście osoby te nie dały się oszukać.
Są to już kolejne tego typu przestępstwa, nad którymi pracują policjanci.

Oszuści podszywając się pod faktycznych użytkowników popularnych komunikatorów internetowych wykorzystują je do przestępstw i pozyskiwania danych, które mogą spowodować duże straty. Apelujemy o właściwe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali internetowych. Pod żadnym pozorem nie podawajmy kodów BLIK bez upewnienia się komu je przekazujemy. W tym celu nawiążmy osobisty lub telefoniczny kontakt z osobą, która prosi nas o pieniądze.