Wychowanie dzieci w wieku przedszkolnym

2 min czytania

Rodzice posyłają dzieci do przedszkola, aby zapewnić im kontakt z rówieśnikami i wesprzeć rozwój swoich maluchów. Czasami wynika to z konieczności zapewnienia im opieki na czas nieobecności pracujących opiekunów. Bez względu na dominację poszczególnych przesłanek, dzieci uczęszczające do przedszkola korzystają w wielu wymiarach.

Warunkiem pozostaje tu jednak zaangażowanie profesjonalnej i odpowiedzialnej kadry pedagogicznej. Jak sama nazwa wskazuje wychowanie przedszkolne to proces kształtowania osobowości małego człowieka. A nie tylko zajęcia stricte edukacyjne czy zapewnienie bezpieczeństwa.

Równowaga opiekuna

Dzieci potrafią wyprowadzić z równowagi, o czym wiedzą tak rodzice, jak i opiekunowie w przedszkolu. Własnym pociechom łatwiej się wybacza, ale jeżeli ma się pod nadzorem grupę kilkunastu przedszkolaków każdy dzień to nie lada wyzwanie. Decydując się na tego rodzaju pracę, trzeba być gotowym na liczne poświęcenia. A przede wszystkim wychowanie przedszkolne wymaga dbania o własną kondycję fizyczną i psychiczną. Opiekunowie narażeni są bowiem na silny stres, poza tym w wielu przypadkach pojawia się widmo szybkiego wypalenia zawodowego. Tym bardziej wskazane jest poszukiwanie sposobów odreagowywania. Przydadzą się też różne techniki opanowywania emocji, na czele ze słynnym liczeniem do dziesięciu.

Dzieci uczęszczające do przedszkola mają od trzech do siedmiu lat. Naturalnie nie można im powiedzieć wszystkiego, niemniej jednak szczere komunikaty o przeżywanych emocjach sprawdzają się w wychowaniu przedszkolnym. Dorośli zbyt często tłamszą swoje uczucia, mówią że wszystko jest dobrze, choć maluchy dostrzegają coś zupełnie innego. Chcąc pomóc im się rozwijać i stać zrównoważonymi jednostkami, warto poruszać z nimi kwestie emocji. Także tych najtrudniejszych, jak smutek, rozpacz czy gniew. Używane słownictwo i sposób rozmowy muszą być oczywiście dostosowane do wieku maluchów. Pedagodzy z doświadczeniem zachęcają jednak do szczerości. I nie unikania trudnych tematów.

Pozytywna motywacja

Często popełnianym błędem w wychowaniu przedszkolnym jest stosowanie kar i unikanie nagród. To kiepskie podejście, które nie gwarantuje sukcesu wychowawczego. Przeciwnie, osłabia więź z dzieckiem. Na dłuższą metę nie jest też skuteczne. Co innego pozytywna motywacja. Warto oprzeć na niej wychowanie przedszkolne, ponieważ to solidny fundament. Taka strategia będzie procentowała latami, zwłaszcza gdy zastosują ją także rodzice. Nawet najbardziej nieskore do współpracy dzieci w pewnym momencie zainteresują się nagradzanym działaniem. Z kolei kara nie tyle zniechęca do samej czynności, co powoduje niechęć do wymierzającej ją osoby.

Wychowanie przedszkolne nie jest łatwe. To praca wymagająca zaangażowania, cierpliwości i chęci do samodzielnego rozwoju. Zamiast powielać błędy poprzednich pokoleń i starych nomen omen szkół, warto słuchać współczesnych badaczy. Ich analizy prowadzą do wielu ciekawych i przydatnych wniosków.

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://npjs.warszawa.pl/ - przedszkole prywatne w Warszawie

[

](infochelm.pl/foto/# 9565da1bd8c5f8bbb0b8832468b2cdea.jpg)

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

infochelm_kf