Kominek to bardzo dobre rozwiązanie na dopełnienie wystroju. Sprawdzi się również jako element, wokół którego zbudowane zostanie całe wykończenie pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę planując zakup kominka?
Wielkość
Podstawowym kryterium, jakie będzie brane pod uwagę podczas wyboru kominka, będzie jego wielkość. Ma ona wpływ nie tylko na cenę zakupu oraz montażu, ale również definiuje skuteczność grzewczą oraz kwestie wizualne. Należy pamiętać, że mały kominek nie będzie w stanie ogrzać dużej kubatury, natomiast duży nie sprawdzi się w małych pomieszczeniach.
Umiejscowienie
Kolejny istotny aspekt, szczególnie w przypadku budowania kominków w budynkach, gdzie nie było to planowane na etapie projektowym. Kominek wymaga zwykle komina, tak więc jego instalacja może być bardzo problematyczna w miejscach, które nie przylegają bezpośrednio do komina. Dodatkowy problem pojawia się podczas próby instalacji kominka w budynkach niewyposażonych w komin. Taka sytuacja może mieć miejsce, kiedy głównym źródłem ogrzewania była do tego czasu pompa ciepła, w tego typu domach nie ma konieczności budowy komina. Z tego względu w takiej sytuacji może wyniknąć konieczność bardzo gruntownej przebudowy koniecznej do budowy komina.
Rodzaje kominków
- Kozy: są to kominki wolnostojące, z reguły mają małe rozmiary. Ze względu na niewielkie gabaryty oraz dużą ilość form i kształtów umożliwiają bardzo dowolną aranżację wnętrza.
- Kominki elektryczne: jest to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą posiadać kominek, a nie mają z różnych powodów możliwości podłączenia go do przewodu kominowego. Ze względu na brak spalania wewnątrz drewna, nie jest generowany dym. Główną jego funkcją są aspekty grzewcze, jednak w wielu egzemplarzach dodatkiem jest bardzo realistycznie symulowany ogień.
- Kominki otwarte: ze względu na niski potencjał grzewczy mają one głównie funkcje ozdobne, wymagają też dużej uwagi ze względu na fakt, że pozostają z jednej strony otwarte, co umożliwia wydostanie się z nich iskier. Są jednak uważane za jedne z najbardziej atrakcyjnych wizualnie.
- Kominki zamknięte: opcja najbardziej korzystna pod względem grzewczym. Istnieje w nich możliwość podłączenia z systemem centralnego ogrzewania, dzięki czemu możliwe jest bardzo duże zwiększenie ich potencjału. Ze względu na zamykane szklane drzwiczki ogień może zostać pozostawiony sam sobie bez prawdopodobieństwa pożaru.
- Biokominki: jest to coraz popularniejsza opcja ze względu zarówno na fakt braku konieczności podłączania do przewodu kominowego, ale również wysoką opłacalność i ekologiczność. Spalane w nich jest biopaliwo, dzięki czemu nie generują zanieczyszczeń oraz umożliwiają ustawienie ich nawet w miejscu bez połączenia z prądem. Istnieją modele, które zawierają dodatkowo specjalne miejsca do włożenia olejków eterycznych.
- Kominki gazowe: opcja niezwykle wygodna i opłacalna. Charakteryzuje je praktycznie całkowita bezobsługowość oraz wysoki potencjał grzewczy, dzięki czemu będą doskonałym wyborem dla każdego, kto nie lubi czyścić kominka.
Więcej informacji
Więcej informacji o kominkach i biokominkach znajdziesz na stronie SzalonyMax.pl - sprawdź więcej