3 polubienia

40 wyświetlenia

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy twórczości Małgorzaty Wzorek, […]

Ciekawie, zabawnie, inspirująco – tak w kilku słowach można określić […]

Ogłoszenia

Szanowni Czytelnicy, informujemy że od 1.04.2019 r. Czytelnia Książek i […]

 • Aktualności

  Policjanci kryminalni zatrzymali 29-letnią mieszkankę Chełma. W jej mieszkaniu znaleźli i zabezpieczyli ponad 300 gramów mefedronu. Wczoraj Prokuratura zastosowała wobec niej środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

 • Aktualności

  Dzielnicowi spotkali się z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie. Rozmawiali z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznych korzystania z Internetu. Młode osoby nie zawsze zdają sobie sprawę z czyhających na nie niebezpieczeństw w sieci. Dlatego tak ważna jest wczesna edukacja i profilaktyka w tym obszarze.

 • Aktualności

  Policjanci zatrzymali wczoraj 37-letniego mieszkańca Chełma. Mężczyzna poszukiwany był dwoma listami gończymi. Ma na swoim koncie przestępstwa przeciwko mieniu, wymiarowi sprawiedliwości i bezpieczeństwu w komunikacji. Został już doprowadzony do zakładu karnego, gdzie będzie odbywał karę pozbawienia wolności.

 • Aktualności

  Zatrzymaniem 52-letniego mieszkańca gminy Siedliszcze zakończyła się interwencja policjantów związana ze zgłoszeniem przemocy domowej w rodzinie. Mężczyzna chowając się w drewnianej szopie zaatakował policjanta widłami. Szybka reakcja funkcjonariusza pozwoliła na uniknięcie ataku i obezwładnienie napastnika. Sąd orzekł wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za czynną napaść na funkcjonariusza publicznego kodek karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

 • Aktualności

  Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym zginął 23- letni motocyklista. Do zdarzenia tego doszło wczoraj w nocy w miejscowości Wierzbica. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący jednośladem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w nasyp. Pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji, 23-latek zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

 • ChDK, 7 kwietnia 2019 r. godz. 16:00, bilety: 20zł.

  1 polubienia

  36 wyświetlenia

  ChDK, 14 kwietnia, g. 18:00, bilety: 10/20 zł

  1 polubienia

  62 wyświetlenia

  1 polubienia

  15 wyświetlenia

  Tablice szkolne stanowią nieodłączne wyposażenie każdej klasy. To dzięki nim możliwe jest wytłumaczenie każdego zagadnienia z dowolnego przedmiotu oraz posługiwanie się przykładami w formie tekstu lub rysunku. Jeszcze w latach 90. królowały modele kredowe, jednak obecnie prym wiodą wersje suchościeralne. Które z nich sprawdzają się lepiej oraz na co zwrócić uwagę, jeśli planuje się zakup tablicy do szkoły?

  Tablice szkolne kredowe i suchościeralne – porównanie

  Tablice szkolne występują obecnie w dwóch podstawowych wersjach: kredowej i suchościeralnej, które dzielą się w zależności od materiałów, z jakich są wykonane oraz ich właściwości. Oba modele są szeroko stosowane w wielu placówkach oświaty, jednak powoli wersje suchościeralne wypierają bardziej tradycyjny model na kredę. Wynika to przede wszystkim z takich przyczyn, jak:

  • komfort użytkowania – tablice szkolne w wersji suchościeralnej pozwalają na szybsze i wygodniejsze pisanie, niż modele kredowe – pisaki na śliskiej powierzchni stawiają mniejszy opór, dzięki czemu pisanie jest naturalniejsze. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kredy, nie powodują pylenia się i nie brudzą rąk, a ich ścieranie jest o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe dla użytkownika.
  • Wyrazistość pisma – tablice kredowe wykorzystują ciemne, najczęściej zielone lub czarne tło, natomiast modele suchościeralne posiadają białą powierzchnię. Stosowanie czarnego pisaka na białym tle jest łatwiejsze do odczytania, niż w przypadku białej kredy na ciemnym tle, dlatego tablice o białej powierzchni zapewniają większą wyrazistość przedstawianych materiałów.
  • Uniwersalność – tablice suchościeralne ze względu na białą powierzchnię mogą być dodatkowo wykorzystywane jako tło dla prezentacji lub filmów, wyświetlanych za pomocą projektora, dzięki czemu zyskują dodatkowe zastosowanie w klasach.

  Rodzaje tablic szkolnych

  Na rynku znajduje się szeroki wybór tablic szkolnych – jakie modele mamy do wyboru? Jak było wspomniane wyżej, podstawowy podział to modele suchościeralne oraz kredowe, wśród nich wyróżnia się jednak więcej modeli, w zależności od ich budowy, właściwości oraz zastosowanych materiałów. W związku z tym dostępne są wersje:

  • kredowe zwykłe,
  • kredowe o właściwościach magnetycznych,
  • suchościeralne ceramiczne zwykłe,
  • suchościeralne ceramiczne o właściwościach magnetycznych,
  • suchościeralne lakierowane zwykłe,
  • suchościeralne lakierowane o właściwościach magnetycznych.

  Modele ceramiczne od lakierowanych różnią się głównie trwałością – porcelanowe tablice suchościeralne odznaczają się bardzo długą żywotnością, są odporne na powierzchowne zarysowania i przebarwienia i doskonale sprawdzają się jako wyposażenie narażone na intensywną eksploatację.

  Tablice szkolne – model kredowy

  Na co zwrócić uwagę, wybierając tablicę szkolną?

  Tablice szkolne są wyjątkowo funkcjonalnym i uniwersalnym wyposażeniem, które powinno znaleźć się w każdej klasie. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, mających wpływ na wygodę użytkowania i sprawdzenie się produktu jako pomoc dydaktyczna.

  1. Typ tablicy szkolnej – biorąc pod uwagę charakterystykę dostępnych modeli suchościeralnych lub kredowych, warto wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w danych warunkach, zapewniając komfortowe użytkowanie nauczycielom i uczniom.
  2. Zastosowanie – tablice szkolne mogą być stosowane nie tylko jako powierzchnia do pisania i rysowania – tablice magnetyczne umożliwiają ich wykorzystanie w formie tablic ogłoszeniowych lub galerii zdjęć czy rysunków, a wersje z białą powierzchnią sprawdzą się jako tło dla obrazów wyświetlanych przez projektor.
  3. Rozmiar – na rynku dostępne są modele o różnych rozmiarach, zarówno w wersji pojedynczej, jak i typu tryptyk – warto dobrać rozmiar do potrzeb danej sali lekcyjnej.
  4. Sposób montażu – nie w każdej sali istnieje możliwość zawieszenia tablicy ściennej, dlatego dostępne są również modele na stojaku wyposażonym w kółka, które można swobodnie przesuwać po całym pomieszczeniu.
  Spotkania

  Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti i Chełmska Grupa […]

 • Aktualności

  Policjanci poszukują kierującego audi, który wczoraj w Chełmie zderzył się z samochodem marki Skoda. Następnie nie zatrzymując się i nie udzielając pomocy, odjechał. W zdarzeniu tym brał udział jeszcze jeden pojazd, w który, w wyniku zderzenia, uderzyła skoda. Na szczęście kierowcy nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa.

 • Aktualności

  Czujność dzielnicowych z chełmskiej komendy pozwoliła na wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwego kierowcy. Funkcjonariusze mijając się na jezdni z innym samochodem nabrali podejrzeń, że siedzący za kierownicą mężczyzna może być nietrzeźwy. Zawrócili i zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło ich przypuszczenia. 47-letni kierowca miał w organizmie ponad 2.5 promila alkoholu.

 • Aktualności

  Pociski artyleryjskie pochodzące z czasów II Wojny Światowej wykopali pracownicy kolei podczas robót ziemnych. Na to niebezpieczne znalezisko natknęli się w pobliżu torów kolejowych w m. Wólka Kańska. Funkcjonariusze zabezpieczali teren do czasu przyjazdu saperów, którzy zabrali niewybuchy do neutralizacji. Apelujemy o ostrożność w podobnych sytuacjach.

 • Aktualności

  Nietrzeźwy okazał się kierowca, który wczoraj na terenie gminy Ruda Huta uderzył samochodem dostawczym w słup energetyczny. Na szczęście w zdarzeniu tym nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie poniesie konsekwencje prawne.

 • Aktualności

  Bezpieczeństwo w ruchu drogowym było tematem spotkania policjantów z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie. Funkcjonariusze informowali o bezpiecznych zachowaniach na drodze, jak też zagrożeniach czyhających na młodych kierowców. Zachęcali przy tym do przestrzegania przepisów ruchu drogowego ostrzegając jednocześnie przed ich łamaniem.

 • 23 marca - 13 kwietnia, ChDK

  3 polubienia

  33 wyświetlenia