Jak początkujący programista może się wyróżnić?

Szukasz pracy jako programista i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów? Zanim zdecydujesz się wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, postaraj się zdobyć odpowiednie kompetencje. Pamiętaj, że biegła znajomość niektórych technologii może znacznie zwiększyć Twoje szanse w zdobyciu zatrudnienia. Zaangażuj się także w społeczności zawodowe, dzięki czemu możesz zyskać dodatkowe atuty podczas rekrutacji.

Poznaj co najmniej dwa języki programowania

Kandydat na stanowisko programisty powinien biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem programowania. Jeśli jednak poznasz również inne technologie, Twoja kandydatura stanie się bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnego pracodawcy. Wystarczy opanować chociaż podstawy z innego języka programowania, aby wzbogacić swoje CV. Możesz zapisać się na kurs lub bootcamp, albo samemu zdobyć nowe kompetencje, korzystając z materiałów dostępnych w sieci. Pamiętaj, by poznać również frameworki i biblioteki dedykowane wybranym językom programowania - wymieniając je w swoim CV, masz szansę dodatkowo uatrakcyjnić swoją aplikację.

Zdobądź certyfikat

Jako początkujący programista powinieneś zainteresować się uzyskaniem odpowiednich certyfikatów, które będą znamiennym dowodem na to, że znasz dany język programowania na odpowiednim poziomie. Na co dokładnie warto się zdecydować, aby zdobyć dodatkowe punkty podczas rekrutacji? Bardzo dobrym wyborem jest przede wszystkim certyfikat Oracle. Dla pracodawców stanowi on potwierdzenie posiadania przez kandydata niezbędnych kwalifikacji. Wystarczy uzyskać pierwszy poziom, z którym powinien poradzić sobie każdy, kto zna podstawy z zakresu obsługi języka Java. Egzamin na tym etapie porusza zagadnienia dotyczące między innymi operatorów i konstrukcji decyzyjnych, hermetyzacji czy różnych typów danych Java.

Sprawdź ogłoszenia dla początkujących programistów - wejdź na https://www.pracuj.pl i zwróć uwagę na oczekiwania potencjalnych pracodawców!

Atrakcyjne portfolio - co wziąć pod uwagę?

Początkujący programista nie ma doświadczenia zawodowego, ale może wyróżnić się swoimi umiejętnościami. Jeśli ubiegasz się o pracę w tym zawodzie, dołącz do CV portfolio, które będzie najlepszym dowodem Twoich kompetencji. Postaraj się, aby zawarte z nim projekty były zróżnicowane ze względu na zastosowane w nich technologie. Duże wrażenie na potencjalnym pracodawcy zrobi stworzona przez Ciebie aplikacja, która będzie dostępna online, na przykład w Google Play. Istotne jest, aby gotowy projekt zawierał interesujący stos technologiczny. Postaraj się używać nie tylko najpopularniejszych bibliotek i frameworków, ale także tych rzadziej stosowanych, dzięki czemu dodatkowo zaskoczysz rekrutera.

Angażuj się w społeczności zawodowe

Wielu pracodawców poszukujących programisty chce zapoznać się z działalnością potencjalnych kandydatów w społecznościach zawodowych. Można tutaj wspomnieć chociażby o Stack Overflow czy popularnym GitHub. Na łamach tego typu społeczności masz szansę podzielić się swoimi projektami. Twoja aktywność będzie niczym portfolio, które może skłonić potencjalnego pracodawcę do zaproponowania dłuższej współpracy.

Podsumowanie

Zdobywaj nowe umiejętności i rozwijaj swoje kompetencje, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie atrakcyjnej posady. Pamiętaj, że pracodawca zwróci szczególną uwagę na Twoje portfolio, dlatego postaraj się umieścić w nim jak najwięcej interesujących projektów.