Zamek do drzwi – jak go wybrać?

Podczas wyboru zamka do drzwi, warto skupić się na jego solidności, gdyż to właśnie od niego zależy nasze poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Zamki, które są bardzo dobrej jakości, zapobiegną wtargnięcie niechcianych osób do naszego mieszkania, czy

pomieszczenia, a dodatkowo zabezpieczą drzwi przed ich wyłamaniem. Na co więc najlepiej zwrócić uwagę, podczas wyboru zamka do drzwi? Jak dobrze i skutecznie go zmierzyć oraz zamontować, aby spełniał swoją funkcję? Wszystkiego dowiemy się z dzisiejszego artykułu.

Na co zwrócić uwagę wybierając zamek do drzwi?

Podczas wyboru zamka do drzwi warto zastanowić się, jaką funkcję ma spełniać. Inaczej będziemy patrzeć na mocne zabezpieczenia do drzwi, które mają na celu powstrzymanie innych osób przed dostaniem się do naszego mieszkania, a inaczej na zamki montowane w sypialni lub łazience zabezpieczające naszą prywatność. Kolejnym krokiem jest wybór właściwego rozmiaru zarówno całego zamka, jak i pojedynczej wkładki. W większości przypadkach można kupić skrzydła drzwiowe już z zamontowanym mechanizmem, lecz zdarzają się i takie, w których musimy zrobić to sami lub przy pomocy specjalisty. Dlatego też rozmiar ma w tym przypadku duże znaczenie.

Szeroka oferta zamków do drzwi dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi

Gdy wiemy już, jakie funkcje ma spełniać zamek oraz jakie wymiary musi posiadać, należy przejść do ostatniej prostej, czyli zakupu. Na rynku nie brakuje producentów, którzy prześcigają się w produkcji różnych modeli zamków. Jaki więc wybrać, aby zapewniał nam bezpieczeństwo i służył przez dłuższy okres? W tym przypadku warto sprawdzić renomy producenta, a mówiąc prościej – sprawdzić certyfikaty i atesty. Dobrze więc kierować się w głównej mierze zakupem pod kątem jakości.

Budowa i konserwacja zamka w drzwiach

Przyjrzyjmy się jeszcze budowie klasycznego zamka, aby wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać, abyśmy mogli sprawnie z niego korzystać. Najczęściej składa się z trzech części:

  • Układu rozpoznawania kształtu klucza – jego zadaniem jest dopasowanie odpowiedniego klucza, dzięki wypustkom mieszczących się na jego powierzchni.
  • Bębenkowa, antywłamaniowa wkładka – występuje w nowoczesnych modelach zamków. Zbudowany jest z zasuwy sprężynowej, która przemieszcza się zaraz po rozpoznaniu odpowiedniego klucza.
  • Mechanizm ryglujący – wprawiamy w ruch dzięki bębenkowi.

Wszystkie te elementy pracują razem ze sobą, sprawiając, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie. Połączone są za pomocą reakcji łańcuchowej, co ma wpływ na awarie jednego elementu. W takim przypadku należy wymienić cały mechanizm. Jeśli więc chcemy uniknąć niespodziewanych wydatków i nerwów związanych z zakupem i montażem nowego zamka, warto kompleksowo dbać o nasze zabezpieczenia.

W jaki sposób zatem zadbać o zamek? Nic prostszego. Przynajmniej raz w roku warto użyć specjalnych smarów do konserwacji, takich jak olej penetrujący lub roztwory polerujące i antykorozyjne. Przed wykonaniem zabiegu warto jednak najpierw zabezpieczyć powierzchnię drzwi, w szczególności klamkę, przed zabrudzeniem, np. folią lub materiałem.

Rodzaje zamków do drzwi

Jednym z podziałów zamków drzwiowych, jest ich montaż. Wyróżnić możemy kilka podstawowych typów:

  • Zamek do drzwi wpuszczany – montowany wewnątrz drzwi. Zamykany jedynie na zatrzask, który uruchamia się z pół obrotu klamki lub zasuw takich jak: klucz prosty, klucz płaski lub klucz z blokadą.
  • Zamek wielopunktowy – uruchamia kilka zasuw w różnych miejscach za pomocą jednego klucza. Najczęściej są to trzy zasuwy, ale spotkać możemy się również z sześcioma lub ośmioma bolcami.
  • Zamek wierzchni – tego typu zamek montowany jest na powierzchni drzwi. Zasuwa zaś wchodzi w blokadę, która przymocowana jest do ościeżnicy. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest w cienkich drzwiach.
  • Zamek oszczędnościowy – stosowany w drzwiach wewnętrznych, nie posiadających zasuwy, a jedynie zapadkę, która uruchamia klamkę obrotową.

Jak widać wybór zamka do drzwi, aby spełniał swoje najważniejsze funkcje, jakimi są komfort i bezpieczeństwo, to nie lada wyzwanie. Warto więc na spokojnie podejść do tego tematu, by cieszyć się długim spokojem we własnym domu.