Wokalista to typ artysty, który specjalizuje się i zajmuje się śpiewem. Może pracować jako solista lub stanowić część zespołu muzycznego. Wokal wykonywany jest w bardzo różnych formach muzycznych – od opery i filharmonii przez wykonywanie muzyki popularnej i karierę w show-biznesie aż po zastosowania mniej profesjonalne czy okazyjne. Jego udział w wykonywaniu utworu nie musi zawierać się jedynie w śpiewaniu – najbardziej cenieni są artyści muzycy, którzy oprócz tego potrafią grać na instrumencie, mają charyzmę sceniczną, potrafią zainteresować widzów swoim zachowaniem, mimiką, pozami. Samo śpiewanie również wymaga zaangażowania, włożenia w nie emocji oraz umiejętnych interpretacji. Wokalista pracować może na żywo, podczas koncertu lub udzielać swojego śpiewu na potrzeby nagrać studyjnych, które to następnie dystrybuowane są w formie płyt winylowych, płyt CD czy elektronicznej. Wokalista ściśle współpracuje z pozostałymi muzykami – to zawsze wymaga zgrania, nici porozumienia i wielu godzin prób i treningów.
Wokalista – wymagania zawodowe
Podstawowym i niezbędnie koniecznym wymogiem w tym zawodzie jest talent muzyczny i wokalny. Składa się na to doskonały słuch, nienaganna dykcja, czysta i miła dla ucha barwa głosu, siła tego głosu oraz zdolności artykulacji. Te talenty następnie wokalista musi szlifować poprzez uczestnictwo w kursach muzycznych czy profesjonalnym wykształceniu – studia wokalistyki, akademie muzyczne czy szkoły wokalne. W tym zawodzie niezwykle istotna jest osobowość, zdolność do wyróżniania się, własne propozycje repertuaru. Oraz zgoda na wiele wysiłku, długie podróże w trasach koncertowych i poświęcenie karierze muzycznej praktycznie całego swojego życia.
Wokalista – warunki pracy
Wokalista pracuje przez cały czas. Wtedy gdy przygotowuje się do występu, ćwiczy śpiew i zapamiętuje tekst, odbywa próby oraz same występy. W pracy jest też, gdy zmierza fizycznie na koncert odległy od miejsca zamieszkania niekiedy dziesiątki czy setki kilometrów oraz wtedy, gdy tworzy. Fachowcy - wokaliści wybierają bardziej stabilne i regularne formy zarobku – wykonywanie utworów reklamowych, artystycznych w regionalnych domach kultury lub jako wokal orkiestry weselnej czy festynowej. To praca wymagająca dla gardła, psychiki i kondycji fizycznej. Oraz poddaje próbie relacje i życie prywatne wokalisty.
Wokalista – zatrudnienie i zarobki
Etatowe zatrudnienie jest rzadkością w tym zawodzie. Przeważnie muzycy, w tym wokaliści zarabiają na występach, sprzedaży nagrań swoich dokonań lub z użyczania głosu w projektach artystycznych, reklamowych lub rozrywkowych. Konkretne kwoty zarobków są nie do określenia – wiele zależy od renomy muzyka, typu jego działalności artystycznej i ilości pracy, którą wykonuje w danym sezonie. Przyjmuje się, że może być to od kilku do kilkuset tysięcy złotych miesięcznie.
Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kategoria/zawody/wokalista/