Fotowoltaika dla gospodarstwa domowego

Decydując się na fotowoltaikę powinniśmy pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany system pozwoli nam produkować energię elektryczną nawet przez ponad 25 lat! Inwestycja w to odnawialne źródło energii jest bardzo przyszłościowe. Mamy obecnie do czynienia z coraz wyższymi stawkami za prąd, dlatego warto szukać alternatywnych rozwiązań. Zwrotu z takiej inwestycji możemy oczekiwać nawet po 6-8 latach. Właśnie dlatego panele fotowoltaiczne są obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem w domach w naszym kraju.

Co daje nam fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga jakichkolwiek prac eksploatacyjnych. Zachowują one bardzo długi okres wydajności pracy. Nawet po 25 latach pracy mogą wciąż generować prąd elektryczny. Pierwszy wyprodukowany panel fotowoltaiczny na świecie wciąż działa! Prąd generowany z promieniowania słonecznego jest praktycznie w 100% darmowy.

Patrząc na długoterminowe planowanie rodzinnego budżetu, fotowoltaika Szczecin jest świetnym rozwiązaniem. Mowa tutaj między innymi o coraz wyższych kosztach energii elektrycznej od operatorów. Na to wpływ mają coraz wyższe ceny za węgiel oraz opłaty za emisję dwutlenku węgla. Fotowoltaika jest więc alternatywnym rozwiązaniem, które pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Instalacja fotowoltaiczna wpływa także na bezpieczeństwo. Jest ona w dużej mierze niezależna od zakładu energetycznego. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj instalacji się zdecydujemy. System on-grid pozwoli nam magazynować nadwyżki prądu w sieci energetycznej. Natomiast system off-grid pozwala na magazynowanie wyprodukowanej energii w akumulatorach. W ten sposób można się całkowicie uniezależnić od operatora sieci energetycznej.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Pamiętajmy o tym, że panele fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na gruncie, jak i na dachu. Panele mogą być montowane na dachach skośnych, lekko skośnych bądź płaskich. Muszą być one jednak ustawione pod odpowiednim kątem, dlatego bardzo prawdopodobne jest to, że będą musiały one być podparte specjalnymi stelażami. Wykorzystuje się je także w przypadku montażu paneli na gruncie. Dzięki temu praktycznie każdy dom można wyposażyć w instalację fotowoltaiczną.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Przed inwestycją w panele fotowoltaiczne warto sporządzić parę analiz, które pozwolą nam dobrać odpowiednią moc instalacji. Wielkość instalacji fotowoltaicznej trzeba oszacować na podstawie średniego rocznego zapotrzebowania energetycznego. Zazwyczaj średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym wynosi około 3000 kWh na rok. Pamiętajmy o tym, że istnieją różne rodzaje paneli oraz technologii, które zostały w nich użyte. Dlatego warto powierzyć zadanie takich analiz profesjonalistom. Oni na podstawie wywiadu dobiorą odpowiednie rozwiązania, które skutecznie zasilą całe nasze gospodarstwo domowe.

Podsumowując

Instalacja fotowoltaiczna jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla firm i rolników, ale także dla gospodarstw domowych. Dzięki niej są one w stanie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Możliwe jest także całkowite uniezależnienie się od operatora sieci energetycznej. Pamiętajmy o tym, żeby przed całą inwestycją sporządzić odpowiedni projekt. Wielu inwestorów decyduje się na fotowoltaikę jeszcze przed wybudowaniem własnego domu.