Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Chełm

Ponad 18 tysięcy złotych stracił 35-latek, który chciał zarobić na internetowej inwestycji w walutę USD. Zainstalował specjalny program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, udostępnił też dane karty płatniczej i zdjęcie dowodu osobistego. Nieznane osoby wykorzystały to i na konto pokrzywdzonego zaciągnęły kredyty, realizując jednocześnie płatności z jego rachunku. Przestrzegamy przed działającymi w sieci oszustami i apelujemy o rozsądek.

W miniony weekend do policjantów z Chełma zgłosił się 35-letni mieszkaniec naszego powiatu, który wpłacił blisko 800 złotych chcą zarobić na inwestycji walutowej. Jak się okazało, przeglądając wcześniej internetowe strony, zainteresował się ogłoszeniem o możliwości zysku w dolarach amerykańskich. W tej sprawie skontaktowała się z nim osoba, która przejęła inicjatywę i miała nauczyć go tajników tego typu transakcji finansowych.

Mężczyzna, pod namową doradcy, zainstalował w tym celu program umożliwiający zdalną obsługę pulpitu, podał też dane do karty płatniczej i przesłał zdjęcia swojego dowodu osobistego. W ten sposób, mając dostęp do bankowości elektronicznej, oszuści wypłacili z jego rachunku ponad 18 tysięcy złotych, zaciągając wcześniej na jego konto kredyty.

Apelujemy o zdrowy rozsądek oraz ostrożność przy wszelkich transakcjach internetowych. Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości mobilnej, jak tez haseł do kont. Dane karty płatniczej też musimy chronić, gdyż mogą być wykorzystane przez wszelkie osoby, które wejdą w ich posiadanie. Pamiętajmy, że zdjęcia czy skany dowodu osobistego, przekazane innym osobom, mogą posłużyć oszustaom do zaciągania zobowiązań finansowych. Nie powinniśmy też instalować dodatkowego programu na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku.

komisarz Ewa Czyż