Chcesz walczyć z próchnicą u dziecka? Postaw na odpowiednią profilaktykę!

Podstawą prawidłowego dbania o zdrowie i higienę jamy ustnej jest odpowiednia profilaktyka. Zasada ta dotyczy tak samo dorosłych, jak i dzieci. W wypadku małych pacjentów warto jednak stosować nieco inne metody zapobiegania chorobom, niż w wypadku pacjentów dorosłych.

Jednym z przydatnych zabiegów, chroniących przed rozwojem próchnicy, jest lakowanie. Wzmacnia ono zęby, ułatwia ich utrzymanie w czystości i spowalnia rozprzestrzenianie bakterii próchnicy.

Na czym polega lakowanie zębów?

Jest to zabieg, przeprowadzany przez stomatologa w gabinecie. Pokrywa on specjalnym lakiem znajdujące się na powierzchni zębów bruzdy. Warstwa laku uniemożliwia odkładanie się w nich płytki nazębnej. W oczywisty sposób utrudnia to bakteriom próchniczym atakowanie zębów Twojego malucha.

Kiedy powinno się zdecydować na lakowanie?

Zabieg ten najlepiej sprawdza się u dzieci. Powinno się wykonać go po raz pierwszy w 6. lub 7. roku życia. Wynika to z tego, że wtedy zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby stałe. Są to trzonowce i przedtrzonowce.

Pełne ich wykształcenie może w wypadku każdego z tych zębów zająć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W tym czasie dokładne i codzienne ich oczyszczenie z płytki nazębnej jest niemożliwe. Na skutek tego coraz większe jej ilości zalegają w licznych bruzdach i pofałdowaniach na górnej powierzchni rosnących trzonowców i przedtrzonowców.

Bakterie zyskują dzięki temu nader dogodne środowiski rozwoju - i skwapliwie z tego korzystają! Jak wskazują badania, nawet do 90% dzieci przed wykształceniem wszystkich zębów stałych boryka się już z próchnicą.

Na szczęście profesjonalnie wykonane lakowanie może uchronić Twoje dziecko przed staniem się częścią tej smutnej statystyki! Jeśli jesteś zainteresowany umówieniem swojego dziecka na zabieg, podrzucamy stosowny link: lakowanie zębów dziecięcych w Poznaniu. Odsyła on na stronę gabinetu stomatologicznego Ziombki, specjalizującego się w stomatologii dziecięcej. Po kliknięciu w odsyłacz możesz od razu umówić się na wizytę - lub zdobyć więcej informacji o lakowaniu. Na stronie Ziombki.pl możesz zapoznać się z minikompendium wiedzy na temat stomatologii pediatrycznej!

Jak przebiega zabieg lakowania?

Nie jesteśmy specjalistami tej klasy, co zespół prowadzący klinikę dentystyczną Ziombki, ale dołożymy wszystkich sił, żeby opisać Ci, jak przebiega lakowanie zębów!

  • Dentysta rozpoczyna procedurę od dokładnego wyczyszczenia powierzchni lakowanych zębów (lub zęba). Higienizację przeprowadza się za pomocą specjalnej nakładki, osadzonej na mikrosilniku. Przypomina ona nieco elektryczną szczoteczkę do zębów, ale czyści znacznie dokładniej!
  • Na powierzchnię zęba nanosi się preparat wytrawiający w postaci żelu. Gwarantuje on szczelne wypełnienie i uszczelnienie bruzd zębowych przez lak.
  • Środek wytrawiający należy dokładnie usunąć i osuszyć powierzchnię zęba.
  • Stomatolog nanosi cienką warstwę laku.
  • Lak zostaje następnie utwardzony, aby dawana przez niego ochrona była trwała. Osiąga się to przez naświetlanie specjalną lampą.

Inne zabiegi, przeciwdziałające powstaniu próchnicy u dzieci

Dentyści pediatryczni polecają swoim pacjentom jeszcze:

  • Lakierowanie zębów - pokrycie całej ich powierzchni specjalnym lakierem, który uwalnia fluor. Przedostaje się on do szkliwa i wzmacnia jego strukturę.
  • Lapisowanie zębów - impregnacja zaatakowanych przez próchnicę mleczaków roztworem azotanu srebra. Hamuje rozwinięty proces próchniczy. Stosuje się go tylko, jeśli inne metody leczenia są w danym przypadku niemożliwe do zastosowania.