Kominki są efektownym elementem wnętrz domów oraz stosunkowo niedrogim i ekologicznym źródłem ciepła. Nic więc dziwnego, że stają się one coraz popularniejsze w Polsce. Na rynku znaleźć możemy mnóstwo rodzajów kominków. Możemy znaleźć kominki z przeznaczeniem funkcjonalnym lub wizualnym. Takie urządzenie jest bardzo często główną atrakcją w salonie, ponieważ jest zazwyczaj umieszczone w centrum pomieszczenia. Warto więc zadbać, aby taki kominek był dostosowany do wnętrza naszego salonu/kuchni/łazienki. Najlepiej będzie jak będziemy unikać jaskrawych kolorów oraz zbyt wyszukanej formy. Oprócz samego wyglądu ważne są również parametry. Dobór takiej mocy warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Kupowanie kominka na własną rękę w supermarkecie może skończyć się bardzo źle dla domowników.
Jaki kominek we Wrocławiu wybrać?
Tradycyjne otwarte paleniska buduje się dzisiaj w domach sporadycznie. Głównie służą one do ozdoby. Najczęściej jednak kupuje się wkłady kominkowe, które są odporne na wysoką temperaturę oraz posiadają przeszklone drzwiczki. Taki wkład można różnie obudować, tak aby wpasował się on do wnętrza pomieszczenia, w którym się znajduje. Dzięki temu odizolujemy ogień od wnętrza pomieszczenia. Zapewni nam to wygodę oraz bezpieczeństwo. Iskry nie będą dostawać się do środka pomieszczenia, a w przypadku, gdy będziemy chcieli wyjść poza dom nie będziemy musieli gasić ognia. Dodatkowo drewno pali się w takim wkładzie wolniej przez ograniczony dopływ powietrza. Możliwe jest również sterowanie intensywnością spalania. Interesujące informacje w tym zakresie są na https://www.komineczki.com.pl/
Jest również inne rozwiązanie. Jest to montaż kominka wolnostojącego. Powszechnie używa się nazwy kozy. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli instalacja z wkładem jest problematyczna. Najefektywniejszy jednak będzie wkład. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy, aby nasz kominek był głównym źródłem ciepła w naszym domu. Możemy to zrobić przy użyciu systemu DGP (dystrybucji gorącego powietrza), czy centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym). Jeżeli jednak kominek będzie wykorzystywany okazjonalne nie musi być on podłączony do żadnego z tych systemów.
Kominek z DGP
Jest to złożony układ, w którym powietrze ogrzane od wkładu przedostaje się do poszczególnych pomieszczeń. Ruch może odbywać się grawitacyjnie lub nadmuchowo (gdzie wspomagany jest wentylatorem). Pierwsze rozwiązanie jest bezgłośne, jednak mało efektywne. W dużym domu jednak nie obejdzie się bez wentylatora. Na ścianach pomieszczeń w miejscu wylotu kanałów montuje się kratki lub anemostaty, które oferowane są w rozmaitym wzornictwie. Należy pamiętać, że system DGP oznacza wzmożony ruch powietrza, co za tym idzie kurzu, pyłków itd. Nie jest to więc zalecane rozwiązanie dla osób z alergią.
Kominek z płaszczem wodnym
Taki kominek jest podłączony do systemu centralnego ogrzewania. Pełni on podobną rolę co kocioł na paliwo stałe. Takie wkłady zawierają wodny wymiennik ciepła. Ogrzewana woda zasila grzejniki wodne albo podłogowe. Dzięki temu kominek zapewnia komfortowe ogrzewanie całego domu oraz ciepłą wodę użytkową. Takie przyłączenie kominka do instalacji jest niestety skomplikowane, więc przede wszystkim trzeba zadbać o wymogi bezpieczeństwa.
Podsumowując
Kominek więc może pełnić funkcję pomocniczego źródła ciepła, zasadniczego źródła ciepła lub dekoracyjną. To od naszych potrzeb zależy co wybierzemy, więc nie należy spieszyć się z zakupem i wszystko dokładnie przeanalizować.