Różne rodzaje wózków magazynowych we wsparciu pracownika fizycznego i technicznego

Mówiąc o typowym wózku magazynowym możemy mieć na myśli kilka rzeczy. Może to być wózek paletowy ręczny, ale też jego odmiana, czyli wózek elektryczny lub wyposażony w dodatkowy moduł funkcjonalny jak wózek paletowy z wagą. Niektórzy będą mieć na myśli również rozwiązania prostsze: wózek schodowy, wózek platformowy, czy też bardziej specyficzne jak wózek do beczek, albo rolki transportowe do maszyn. W bogatym świecie nowoczesnego transportu wewnętrznego warto mieć chociaż podstawowe pojęcie o temacie. Przyda się ono przy modernizacji lub projektowaniu przestrzeni firmowych, zwłaszcza tych, w których zdarzą się okazyjne przemieszczenia mebli czy ciężkich paczek. Będą za to nieodzowne do magazynów, warsztatów czy lokali gastronomicznych i innych o wyczerpujących się zapasach.

Podstawowe rozwiązania

Wózki paletowe ręczne podbiły z powodzeniem standardy wyposażenia zakładów pracy, dzięki swojej funkcjonalności i uniwersalności. Już jeden paleciak na wyposażeniu przestrzeni sprawi, że każda zdrowa osoba dorosła poradzi sobie z ciężką paczką czy nawet małą aparaturą. Paleciaki stanowią rdzeń każdej wewnętrznej floty transportowej urządzeń. Chociaż część z nich to najczęściej duże wózki podnośnikowe lub są wspomagane podnośnikami nożycowymi, tak by móc transportować rzeczy również na wysokość, a nie tylko po powierzchni, to pozostałe wciąż pozostaje prawdą. Tak dobrane urządzenia stanowią podstawowe wsparcie pracownika fizycznego, sprawiając, że oszczędza on mnóstwo sił, nie jest narażony na niebezpieczne wypadki, a jego zdrowie nie cierpi na dłuższą metę przez lata. Wsparcie pracowników technicznych jest tym istotniejsze, że nie każdy z nich ma siłę wnieść szafę na narzędzia na biurko.

Narzędzia uzupełniające

Wydawać by się mogło, że przy dostępności do tak zaawansowanych, a jednocześnie prostych w użyciu urządzeń wygryza z rynku prostsze narzędzia, takie jak wózki platformowe. Nic bardziej mylnego. Istnieje szereg urządzeń specyficznych (jak wózki do beczek), a także wiele z nich wspomaga pracownika i wymienione urządzenia. Przykładem takiego narzędzia jest żuraw warsztatowy. Jest to narzędzie, w które powinien być wyposażony każdy warsztat, a najlepiej każde stanowisko pracy, tam gdzie obrabiane są ciężkie elementy. Za pomocą żurawików można nie tylko zastąpić czasem podnośnik nożycowy, ale także zawiesić ładunek w powietrzu na czas pracy. Wózek paleciak może być również traktowany jako urządzenie uzupełniające, jako wózek ręczny do innych większych transportowych rozwiązań, od wózków elektrycznych po pojazdy ciężarowe.

Nowoczesne urządzenia i moduły

W przypadku wsparcia na dużą skalę królują sztaplarki i wózki paletowe. Jednak ich funkcjonalność nie kończy się na podstawowych rozwiązaniach. Waga do palet to istotny element wszystkich magazynów, lotnisk i portów. Co ciekawe paleciak z wagą, może być urządzeniem, które oszczędzi wiele w szerokim biznesplanie na taką przestrzeń. Znajdzie też zastosowanie w sklepach jak urządzenie uniwersalne, modułowe. Wózek paletowy elektryczny może mieć także funkcje kompensujące, na przykład jego małą zwrotność w porównaniu do paleciaka ręcznego, chroniąc zarówno pracownika i ładunek.