Hale magazynowe namiotowe to ciekawa alternatywa dla typowych magazynów z cegły. Wato więc przyjrzeć się tego typu obiektom namiotowym i zastanowić się nad ich przewagą nad innymi tego typu rozwiązaniami.

Nie sposób nie uznać, że tego typu rozwiązania mają za sobą szereg zalet. Wręcz można uznać, że nie mają praktycznie wad. Zaczynając od tak oczywistej zalety jaką jest koszt. Cena tego typu konstrukcji tymczasowej jest nieporównywalnie mniejsza od czasochłonnego wznoszenia budynku z cegieł. Dodatkowo przy wznoszeniu obiektu stacjonarnego potrzeba nam pozwolenia na budowę, kierownika budowy, inspektora budowlanego oraz dodatkowego pozwolenia na użytkowanie takiego obiektu. Co oczywiście jest samo w sobie kosztowne i zajmuje więcej czasu. W kwestii kosztów należy jeszcze nadmienić, że opłaty związane z utrzymaniem przestrzeni namiotowej są również niższe od typowego magazynu. Przykładem niech będzie koszt związany z oświetleniem wnętrza. W przypadku namiotu produkcyjnego można użyć z powodzeniem przezroczystego dachu, dzięki któremu dostarczamy naturalne światło do wnętrza. Oszczędność na elektryczności jest w tym przypadku długookresowa.

Przy okazji pieniędzy nie sposób jeszcze nie wrócić do kwestii oszczędności czasu. Średni czas budowy hali wynosi od 2 do 3 dni, aż do 2-3 tygodni. Czyli czas postawienia hali jest zwykle mniejszy niż jeden miesiąc, co jest niezaprzeczalną przewagą nad tradycyjnym budynkiem stacjonarnym. Wynika to z samej konstrukcji poszczególnych elementów – niezwykle łatwo jest dopasować je do siebie i nawet zwykły pracownik potrafi to zrobić. Pomocna może być w tym celu specjalna instrukcja dołączana do tego typu obiektów, która krok po kroku przeprowadzi przez proces budowy namiotu magazynowego. Producenci namiotów zapewniają zwykle usługę (dodatkowo płatną), która polega na asyście przy budowie namiotu, w takim przypadku konstrukcja jest stawiana przez przeszkolonych do tego celu pracowników firmy namiotowej, a wszystkie nieścisłości oraz specjalne prośby są omawiane w trakcie. Będąc w temacie składania hali trzeba też powiedzieć, że obiekt może powstać na dowolnym rodzaju terenu – niezależnie od tego czy będzie to podłoże murowane, kostka brukowa czy zwykła trawa.

Namiot zamiast murowanej hali

Przestrzeń namiotowa została odpowiednio przystosowana do tego, aby stworzyć w jej wnętrzu odpowiedni mikroklimat. Wynika to z zastosowania odpowiednio wydajnej wentylacji, która odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, uniemożliwiając skraplaniu się wody wewnątrz. Wszystko to z zachowaniem wysokiej szczelności. Trzeba też dodać, że sam obiekt tymczasowy stanowi w pełni doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV i stanowi tym samym również ochronę przed słońcem. Jeśli już jesteśmy przy kwestiach pogodowych warto wiedzieć, że tego typu konstrukcje są z założenia całoroczne. Są więc odporne na obfite opady śniegu, porywiste wiatry czy wysokie temperatury. Konstrukcja dachu jest przystosowana do tego, aby nadmiar śniegu nie zalegał na jej powierzchni, a zsuwał się na dół. Trzeba też wiedzieć, że istnieje możliwość ocieplenia hali oraz zamontowania w niej ogrzewnic – co szczególnie przydaje się w okresie zimowym. W okresie letnim ogrzewnice łatwo zastąpić przez klimatyzatory.

Warto też zauważyć, że wnętrze obiektu tymczasowego nie jest ograniczone w środku przez fundamenty, ani przez żadne inne elementy konstrukcyjne. Uzyskujemy w ten sposób znacznie więcej miejsca niż ma to miejsce w przypadku murowanych lub drewnianych obiektów, które wymagają podpór.