Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów powinna być niezbędnym krokiem podczas budowy domu. Nie powinno się oszczędzać na materiałach budowlanych, dlatego izolacja ścian fundamentowych powinna być przeprowadzona w sposób staranny i dokładny. A materiały użyte do wykonania izolacji jak najwyższej jakości. Warto wykonać zarówno izolację poziomą fundamentów, jak i izolację pionową ścian fundamentowych. Dzięki połączeniu tych dwóch metod budynek mieszkalny zostanie zabezpieczony przed wilgocią. Dobrze wykonana hydroizolacja fundamentów zabezpieczy dom przed wilgocią. Szczególnie ważna jest izolacja starych fundamentów, aby nadawały się do użytku przez kolejne lata. Izolacja fundamentów w starym domu była kiedyś wyzwaniem. Jednak obecnie dzięki dostępności nowoczesnych materiałów i profesjonalnych ekip budowlanych bez problemu można przeprowadź izolacje przeciwwilgociowe. Jeżeli dom jest położony w okolicy zbiorników wodnych to należy go zabezpieczyć przed wnikaniem wody. Izolacja fundamentów będzie chronić budynek przed dostaniem się wody lub zminimalizuje efekty powodzi. W przypadku położenia domu w takim miejscu szczególnie ważna jest odpowiednia izolacja piwnicy. Woda może przenikać do wnętrza budynku zarówno przez podłogę jak i ściany. Dlatego izolacja przeciwwilgociowa powinna być wykonana starannie i szczelnie, a w szczególności hydroizolacja piwnicy.
Izolacja pionowa
Hydroizolacja pionowa chroni budynek przed nasiąkaniem fundamentów. Izolacja pionowa instalowana na powierzchni ścian ma za zadanie zatrzymać wilgoć pochodzącą z wody opadowej czy wód gruntowych. Żeby izolacja fundamentów została wykonana w sposób prawidłowy i przyniosła długotrwałe efekty, najlepiej zastosować zarówno izolację poziomą jak i izolację pionową. Izolacja pionowa ścian osłania ściany fundamentowe od strony gruntu. Do jej wykonania używa się masy bitumicznej, masy polimerowej czy zaprawy mineralnej. Można też użyć folii polietylenowej. Warto również wykonać hydroizolację w starych budynkach. Pomimo tego że, aby dostać się do fundamentów trzeba je najpierw odkopać. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji nowoczesne materiały i wykwalifikowane ekipy remontowo-budowlane, które przeprowadzą izolację szybko i skutecznie. Izolacja podpiwniczenia jest wykonywana przez wiele firm na rynku budowlanym, które dysponują odpowiednim sprzętem i materiałami wysokiej jakości. Oferują pomoc w wykonaniu izolacji piwnicy, izolacji poziomej fundamentów czy izolacji pionowej ścian fundamentowych.
Fundamenty - izolacja pozioma
Jeżeli dom nie posiada piwnicy to jedyną ochroną przed wodą gruntową lub wodą opadową jest izolacja pozioma ścian, jak również izolacja podpodłogowa. Izolacja pozioma wykonywana jest przy użyciu lepiku asfaltowego lub specjalnej papy bitumicznej. Do izolacji w podłodze używa się folii polietylenowej lub papy asfaltowej. Izolacją termiczną podłogi na gruncie można wykonać z płyt styropianowych. Jeżeli ściana jest jedno lub dwuwarstwowa można użyć materiału takiego jak polistyren ekstrudowany, który przykleja się od zewnętrznej strony ściany budynku. W przypadku gdy mamy do czynienia ze ścianą trójwarstwową to górną część trzeba wykonać jako trójwarstwową za pomocą odpowiednio przygotowanych bloczków betonowych. Dobrze wykonana izolacja powinna skutecznie chronić przed wilgocią, a co za tym idzie rozwojem bakterii i pleśni.