Tablice szkolne stanowią nieodłączne wyposażenie każdej klasy. To dzięki nim możliwe jest wytłumaczenie każdego zagadnienia z dowolnego przedmiotu oraz posługiwanie się przykładami w formie tekstu lub rysunku. Jeszcze w latach 90. królowały modele kredowe, jednak obecnie prym wiodą wersje suchościeralne. Które z nich sprawdzają się lepiej oraz na co zwrócić uwagę, jeśli planuje się zakup tablicy do szkoły?

Tablice szkolne kredowe i suchościeralne – porównanie

Tablice szkolne występują obecnie w dwóch podstawowych wersjach: kredowej i suchościeralnej, które dzielą się w zależności od materiałów, z jakich są wykonane oraz ich właściwości. Oba modele są szeroko stosowane w wielu placówkach oświaty, jednak powoli wersje suchościeralne wypierają bardziej tradycyjny model na kredę. Wynika to przede wszystkim z takich przyczyn, jak:

  • komfort użytkowania – tablice szkolne w wersji suchościeralnej pozwalają na szybsze i wygodniejsze pisanie, niż modele kredowe – pisaki na śliskiej powierzchni stawiają mniejszy opór, dzięki czemu pisanie jest naturalniejsze. Dodatkowo, w przeciwieństwie do kredy, nie powodują pylenia się i nie brudzą rąk, a ich ścieranie jest o wiele łatwiejsze i bardziej komfortowe dla użytkownika.
  • Wyrazistość pisma – tablice kredowe wykorzystują ciemne, najczęściej zielone lub czarne tło, natomiast modele suchościeralne posiadają białą powierzchnię. Stosowanie czarnego pisaka na białym tle jest łatwiejsze do odczytania, niż w przypadku białej kredy na ciemnym tle, dlatego tablice o białej powierzchni zapewniają większą wyrazistość przedstawianych materiałów.
  • Uniwersalność – tablice suchościeralne ze względu na białą powierzchnię mogą być dodatkowo wykorzystywane jako tło dla prezentacji lub filmów, wyświetlanych za pomocą projektora, dzięki czemu zyskują dodatkowe zastosowanie w klasach.

Rodzaje tablic szkolnych

Na rynku znajduje się szeroki wybór tablic szkolnych – jakie modele mamy do wyboru? Jak było wspomniane wyżej, podstawowy podział to modele suchościeralne oraz kredowe, wśród nich wyróżnia się jednak więcej modeli, w zależności od ich budowy, właściwości oraz zastosowanych materiałów. W związku z tym dostępne są wersje:

  • kredowe zwykłe,
  • kredowe o właściwościach magnetycznych,
  • suchościeralne ceramiczne zwykłe,
  • suchościeralne ceramiczne o właściwościach magnetycznych,
  • suchościeralne lakierowane zwykłe,
  • suchościeralne lakierowane o właściwościach magnetycznych.

Modele ceramiczne od lakierowanych różnią się głównie trwałością – porcelanowe tablice suchościeralne odznaczają się bardzo długą żywotnością, są odporne na powierzchowne zarysowania i przebarwienia i doskonale sprawdzają się jako wyposażenie narażone na intensywną eksploatację.

Tablice szkolne – model kredowy

Na co zwrócić uwagę, wybierając tablicę szkolną?

Tablice szkolne są wyjątkowo funkcjonalnym i uniwersalnym wyposażeniem, które powinno znaleźć się w każdej klasie. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, mających wpływ na wygodę użytkowania i sprawdzenie się produktu jako pomoc dydaktyczna.

  1. Typ tablicy szkolnej – biorąc pod uwagę charakterystykę dostępnych modeli suchościeralnych lub kredowych, warto wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w danych warunkach, zapewniając komfortowe użytkowanie nauczycielom i uczniom.
  2. Zastosowanie – tablice szkolne mogą być stosowane nie tylko jako powierzchnia do pisania i rysowania – tablice magnetyczne umożliwiają ich wykorzystanie w formie tablic ogłoszeniowych lub galerii zdjęć czy rysunków, a wersje z białą powierzchnią sprawdzą się jako tło dla obrazów wyświetlanych przez projektor.
  3. Rozmiar – na rynku dostępne są modele o różnych rozmiarach, zarówno w wersji pojedynczej, jak i typu tryptyk – warto dobrać rozmiar do potrzeb danej sali lekcyjnej.
  4. Sposób montażu – nie w każdej sali istnieje możliwość zawieszenia tablicy ściennej, dlatego dostępne są również modele na stojaku wyposażonym w kółka, które można swobodnie przesuwać po całym pomieszczeniu.